Meta-shopping: Design for immersive and engaging apparel shopping experiences through VR
Meta alışveriş: Sanal gerçeklik ile sarmalayıcı ve etkileyici giyim alışveriş deneylimleri tasarımı
- Tez No: 920349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Sanal gerçeklik, bilgisayar tarafından üretilen yapay uyaranlar aracılığı ile kullanıcılarını alternatif bir gerçekliğe sürüklemeyi amaçlar. Bu sayede kullanıcılarına bulundukları yerden farklı bir ortamda bulundukları ve gerçekleştirmekte oldukları faaliyetten başka bir etkinlik gerçekleştirdikleri hissini vermeyi hedefler. Kıyafet alışverişi bağlamında sanal gerçeklik, müşterilere çevrimiçi ve fiziksel mağazaların sunduğu özellikleri bir araya getirerek daha ilgi çekici, deneyim ağırlıklı ve görev odaklı bir alışveriş deneyimi sunma potansiyeline sahiptir. Fiziksel alışverişin beraberinde getirdiği coğrafi konum, zaman ve ulaşım gibi sorunları ortadan kaldırarak müşterilerin her yerden ve her an sanal bir mağazada gezinti yapmalarını mümkün kılar. Ayrıca internet üzerinden alışverişin sebep olduğu malzeme ve dokuyu“hissetme”eksikliği gibi dezavantajları da telafi etme potansiyeline sahiptir. Böylece, fiziksel ve çevrimiçi alışveriş deneyimleri arasında potansiyel bir köprü niteliği de taşımaktadır. Bu tez kapsamında yapılan araştırma çalışmaları, kullanıcıların sanal kıyafet mağazaları ile olan tepkilerini, etkileşimlerini, davranışlarını ve faaliyetlerini gözlemlemektedir. Sanal gerçeklik gözlükleriyle gerçekleştirilen kullanıcı testleri ve takibinde gerçekleştirilen mülakatlar aracılığıyla, kullanıcıların sanal giyim mağazalarındaki tepkilerini, etkileşimlerini, davranışlarını ve katılımlarını inceleyerek, sanal gerçeklik aracılığıyla giyim alışverişi yaparkenki temel beklentilerini, ihtiyaçlarını ve tereddütlerini anlamayı amaçlamaktadır. Söz konusu araştırma sayesinde sanal gerçeklik giyim alışveriş deneyimini, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda daha pürüzsüz ve akıcıbir hale getirmek için olası tasarım çözümlerinin keşfedilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Virtual reality aims to immerse its users into an alternate reality by making use of computer-generated stimuli. In so doing, it creates a controlled illusion of being present at an alternate place, possibly giving its user the feeling that they are performing a different activity than their current physical activity. In the context of apparel shopping, VR holds the potential to offer customers a more immersive, experiential and task-oriented shopping experience by blending the features offered by both online and physical stores. By eliminating issues related to physical shopping such as geographic location, time and transportation, VR enables customers to explore a virtual store anywhere and at any time. Further, it also bears the potential of making up for some of the disadvantages of online shopping such as the inability to“feel”the fabric of a garment, thus offering a possibility to construct a bridge between the physical and online shopping experiences. This thesis explores the possible design strategies to design immersive and engaging apparel shopping experiences through virtual reality. Through the user tests conducted with VR headsets and follow-up interviews, this thesis explores users' reactions, interactions, behaviors and engagement with VR apparel stores in order to understand their main expectations, needs and hesitations while shopping for apparel through virtual reality. Thus, the research aims to discover possible design solutions for smoother and well-structured VR shopping experiences that will address the utilitarian and hedonic needs of apparel shoppers.