Opere küçük hücreli dışı akciğer karsinomunda lenfnodlarında mikrometastaz varlığının moleküleryöntemle araştırılması ve prognoza etkisi
Investigation of the presence of micrometastases in lymph nodes by molecularmethod in operated non-small cell lung carcinoma and its effect on prognosis
- Tez No: 920368
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çalışmamız, opere edilen Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK) hastalarında lenf nodlarındaki mikrometastaz (MM) varlığını dijital polimeraz zincir reaksiyonu (dPCR) yöntemiyle tespit etmeyi, bu durumun genel sağkalım (OS) ve hastalıksız sağkalım (DFS) üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 2019-2022 yılları arasında opere edilen ve patolojik olarak N0 olarak değerlendirilen 44 KHDAK hastası dahil edilmiştir. EpCAM ve Claudin-4 gen ekspresyonları dPCR ile analiz edilerek MM varlığı tanımlanmıştır. Sağkalım analizleri Kaplan - Meier yöntemiyle yapılmıştır ve MM'nin prognostik etkisi Cox regresyon modeli ile değerlendirilmiştir. Bulgular: N1 lenf nodlarında MM oranı % 29, N2 lenf nodlarında ise % 20 olarak saptanmıştır. Beş yıllık OS, N1 lenf nodlarında MM pozitif olanlarda % 90, negatif olanlarda % 96 olarak tespit edilmiştir (p > 0.1). N2 lenf nodlarında ise bu oranlar sırasıyla % 100 ve % 93'tür (p > 0.1). Beş yıllık DFS, N1 bölgesinde MM pozitif grupta % 70, negatif grupta % 68 olarak bulunmuştur (p > 0.1). N2 bölgesinde MM pozitif grupta DFS % 100 iken negatif grupta % 74 olarak gözlenmiştir (p = 0.170). STAS varlığı ve vasküler invazyon gibi ek klinikopatolojik özellikler sağkalımı olumsuz etkilemiştir. MM'nin genel veya hastalıksız sağkalım üzerinde bağımsız bir prognostik faktör olduğu gösterilememiştir. Sonuç: Dijital PCR yöntemi, KHDAK hastalarında lenf nodu mikrometastazlarının hassas ve güvenilir bir şekilde tespit edilmesini sağlamaktadır. Ancak MM varlığının sağkalım üzerindeki etkileri istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. STAS ve vasküler invazyon gibi faktörlerin sağkalım üzerindeki etkileri dikkat çekmektedir. Bu sonuçlar, MM'nin prognostik önemini daha geniş örneklemlerle araştıran ileri çalışmalara ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenmiştir. Proje No: 40236
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aims to detect the presence of lymph node micrometastases (LNMM) using the digital polymerase chain reaction (dPCR) method in surgically treated non-small cell lung cancer (NSCLC) patients and to evaluate its impact on overall survival (OS) and disease- free survival (DFS). Materials and Methods: The study included 44 NSCLC patients who underwent surgery between 2019 and 2022, were pathologically classified as N0. EpCAM and Claudin-4 gene expressions were analyzed using dPCR to define the presence of MM. Survival analyses were performed using the Kaplan - Meier method, and the prognostic significance of MM was evaluated with the Cox regression model. Results: The rate of MM in N1 lymph nodes was found to be 29%, and in N2 lymph nodes, 20%. The five-year OS was 90% in MM-positive N1 nodes and 96% in MM-negative N1 nodes (p > 0.1). For N2 nodes, the OS rates were 100% and 93%, respectively (p > 0.1). The five-year DFS in the MM-positive group was 70% for N1 nodes and 68% for MM-negative N1 nodes (p > 0.1). In the N2 region, the DFS was 100% in the MM-positive group and 74% in the MM- negative group (p = 0.170). Additional clinicopathological features such as the presence of STAS and vascular invasion adversely affected survival. MM was not shown to be an independent prognostic factor for OS or DFS. Conclusion: The digital PCR method provides a sensitive and reliable means for detecting lymph node micrometastases in NSCLC patients. However, the presence of MM did not have a statistically significant impact on survival outcomes. The effects of factors such as STAS and vascular invasion on survival were notable. These findings underscore the need for further studies with larger sample sizes to better elucidate the prognostic significance of MM. This study was supported by the Scientific Research Projects Unit of Istanbul University. Project ID: 40236