Evren ötesi reklamcılık: Markaların metavertising pratiklerinin ampirik araştırması
Metaverse advertising: Empirical investigation of brands' metavertising practices
  1. Tez No: 920367
  2. Yazar: YUSUF DURDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte her alanda olduğu gibi reklamcılık alanında da yeni gelişmeler ve yeni mecralar ortaya çıkmaktadır. Geleneksel reklam ortamlarının yanında dijital reklamcılık da kendini göstermeye başlamakta ve özellikle Metaverse evrenleri sayesinde dijital reklamcılık daha fazla önem ve ilgi görmeye başlamaktadır. İnternetin yaygın hale gelmesi ve teknolojik gelişmelerin giderek hız kazanması ile başlayan bu süreçte kullanıcılar kendilerini rahat şekilde ifade edecekleri, ortak duygu ve düşüncelerini paylaşabilecekleri mecralara yönelmeye başlamaktadır. Bu bakımdan Metaverse evrenlerinin yaygın hale gelmesi ile birlikte kullanıcılar bu sanal evrenlere giriş yapmakta ve kendilerine özgü oluşturdukları avatarlar aracılığıyla diğer kullanıcılarla etkileşime girebilmekte ve pek çok faaliyetlerini ortak arkadaş grupları ile gerçekleştirmektedir. Kullanıcıların metaverse evrenlerini tercih etmeye başlamaları ile birlikte bunu fırsat olarak gören kurumlarda, markalarda bu sanal evrenlere reklam verme düşüncesini oluşturmaya başlamıştır. Bu çalışma markaların/kurumların metaverse sanal evreninden biri olan Decentraland örneklemindeki reklam faaliyetleri, reklam veren markaların/kurumların hangileri olduğu, sektörleri, markaların/kurumların hangi ülkelere ait olduğunu tespit etmeyi amaçlamıştır. Nicel Araştırma Yönteminin kullanıldığı bu çalışmanın evrenini Decentraland sanal dünyası oluşturmaktadır. Decentraland evreninde reklam faaliyetinde bulunan markalar/kurumlar amaçsal örnekleme uygun şekilde dahil edilmiştir. Nicel yöntemle toplanan veriler, nicel içerik analizi tekniği ile yorumlanmıştır. Elde edilen verilerden yola çıktığımız zaman markaların/kurumların metaverse evreninde uzun süreli reklam faaliyetleri içinde bulunduğunu ve bu durumun bu yeni evrenlerde markaların/kurumların yeni bir reklam mecrası olarak gelecek gördüklerini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Today, with the advancement of technology, new developments and new channels are emerging in the field of advertising as in every field. In addition to traditional advertising media, digital advertising is also beginning to show itself, and digital advertising is gaining more importance and interest, especially thanks to the Metaverse universes. In this process, which started with the widespread use of the Internet and the acceleration of technological developments, users are starting to turn to channels where they can express themselves comfortably and share their common feelings and thoughts. In this respect, with the Metaverse universes becoming widespread, users log in to these virtual universes and interact with other users through the avatars they create unique to themselves and carry out many activities with common friend groups. With the users starting to prefer metaverse universes, institutions and brands that see this as an opportunity have started to create the idea of advertising in these virtual universes. This study aims to determine the advertising activities of brands/institutions in the Decentraland sample, which is one of the metaverse virtual universes of brands/institutions, which brands/institutions are advertising, which sectors, which countries the brands/institutions belong to. The universe of this study, in which Quantitative Research Method is used, constitutes the Decentraland virtual world. Brands/institutions engaged in advertising activities in the Decentraland universe were included in accordance with purposive sampling. The data collected by quantitative method were interpreted by quantitative content analysis technique. Based on the data obtained, we can say that brands/institutions are engaged in long-term advertising activities in the metaverse universe and that brands/institutions see the future as a new advertising medium in these new universes.