A Needs analysis for the students of economis, business management, and finance departments: ESP courses at Afyon Kocatepe University
Afyon Kocatepe Üniversitesi, iktisat, işletme ve maliye bölümü öğrencilerinin özel amaçlı dil öğretimi derslerine yönelik ihtiyaç analizi
  1. Tez No: 92038
  2. Yazar: ABDULLAH ERTİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. R. ŞEYDA ÜLSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ İKTİSAT, İŞLETME VE MALİYE BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNİN ÖZEL AMAÇLI DİL ÖĞRETİMİ DERSLERİNE YÖNELİK İHTİYAÇ ANALİZİ Abdullah ERTIT İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart, 1998 Danışman: Yrd. Doç. Dr R. Şeyda ÜLSEVER Bu çalışmada ; Afyon Kocatepe Üniversitesindeki İşletme, İktisat ve Maliye bölümleri öğrencilerinin özel alanlarındaki dil ihtiyaçlarının belirlenmesi amaç edinilmiştir. Birinci bölümde konuya giriş yapılarak, sorun, çalışmanın amacı ve genişliği kısaca belirtilmiştir. İkinci bölümde ihtiyaç analizi kavramı bir literatür taraması şeklinde verilmiş, dil öğretimi materyallerinin değerlendirilmesi ve materyal geliştirme ile ilgili görüşlere dikkat çekilmiştir. Üçüncü bölüm araştırmanın düzenlenmesi, deneklerin seçimi, ilgili verilerin derlenmesi ve bunların analizlerini içermektedir. Dördüncü bölümde öğrenci ve öğretmenlerden elde edilen veriler ve istatiksel çalışmalar üzerinde durulmuştur. Beşinci ve son bölüm çalışmanın kısa bir özeti ve sonraki çalışmalara yönelik önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NEEDS ANALYSIS FOR THE STUDENTS OF ECONOMICS, BUSINESS MANAGEMENT AND FINANCE DEPARTMENTS; ESP COURSES AT AFYON KOCATEPE UNIVERSITY Abdullah ERTIT English Language Teaching Department Anadolu University Social Sciences Institute, November,1998 Advisor: Yrd. Doç. Dr R. Şeyda ÜLSEVER This study is dedicated to analysing needs of the students in the departments of economics, business management and finance at Afyon Kocatepe University (AKÜ). In Chapter I background of the problem is stated. In this Chapter the problem, aim and scope of the study are concisely explained. In Chapter II a review of literature for ESP is given and the concept of needs analysis is depicted. Syllabus design, different syllabus types used in ESP are briefly reviewed. In this Chapter the need to have a look at the concept of Materials Development and Evaluation for ESP courses is also notified. Chapter III consists of the research design, selection of subjects, data collection and data analysis. In Chapter IV statistical analyses of the data has been done. Chapter V presents a short summary of the study with discussion and suggestions.