Meme kanseri veya kolon kanseri sebebiyle adjuvan kemoterapi alan hastalarda tanı ile tedavi arasındaki sürenin ve adjuvan tedavi gecikme süresinin progresyonsuz sağkalım ve genel sağkalıma etkisi
The effect of the time between diagnosis and treatment, and the delay in adjuvant therapy on progression-free survival and overall survival in patients receiving adjuvant chemotherapy due to breast cancer or colon cancer
  1. Tez No: 920388
  2. Yazar: TUĞÇENUR MÜDERRİSOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Meme kanseri dünyada kadınlarda en sık görülen kanserdir ve kansere bağlı ölümlerde kadınlarda 2. Sırada izlenmektedir. Dünyada ve ülkemizde meme kanseri ile ilgili birçok çalışma bulunmaktadır. Meme kanseri sebebiyle adjuvan kemoterapi alan hastalarda tanı ile tedavi arasındaki sürenin ve adjuvan tedavi gecikmesinin progresyonsuz sağkalım ve genel sağkalıma etkisinin değerlendirmeyi amaçladık. Kliniğimizde kolon kanserine ağırlıklı olarak neoadjuvan tedavi bulunduğundan o hastaları dahil etmedik. 2015-2022 tarihlerinde, Hacettepe Üniversitesi Medikal Onkoloji bölümünde meme kanseri tanısı alan 2000 hasta retrospektif olarak tarandı. Adjuvan tedavi almış olan 558 hastanın verileri kaydedilerek analizler yapıldı. Hastaların tanı yaş ortalaması 49,3 ± 10,4 yıl saptandı. Patolojik tanılarına baktığımızda %84,1 IDC, %6,1 ILC, %9,9 'u mikst IDLC idi. Hastaların %84,2'sine MRM uygulandığı görüldü. Hastaların, ortalama 62,00±28 ay takip süresi sonrası %5,2'sinde progresyon görüldü. Kürler arası gecikme görülen 294 hasta, kürler arası gecikme süresi ortalaması 4,69±6,31 gün, kürler arası gecikme süresi ortalaması, günlük gecikme süresi ve gecikme sebebi değişkenleri ile progresyon arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edildi. En sık hasta kaynaklı sebeplere bağlı ve NPA'ya bağlı gecikmeler tespit edildi. Cerrahiden sonra ortalama 24,07 ± 12,62 (2-94) gün içerisinde hastaların kemoterapi aldıkları görüldü. Her 10 günlük gecikmeyle hastalık progresyonu arasında anlamlı farklılık tespit edildi. Progresyonsuz sağkalımda histolojik alt tipin (HR+), erken evrenin, cerrahi sonrası kemoterapiye erken başlamanın ve gecikme yaşanmamasının, adjuvan kemoterapiler arasındaki kürlerde gecikme yaşanmamasının olumlu etkisi olduğu bulundu. Bu konuda daha net bilgiler elde edilmesi için daha çok hastayı içeren çok merkezli çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer among women worldwide and ranks second in cancer-related deaths among women. There are numerous studies on breast cancer both globally and in our country. In this study, we aimed to evaluate the effect of the time between diagnosis and treatment and the delay in adjuvant chemotherapy on progression-free survival and overall survival in patients receiving adjuvant chemotherapy due to breast cancer. Since our clinic mainly provides neoadjuvant treatment for colon cancer, we did not include those patients. A retrospective review was conducted on 2000 patients diagnosed with breast cancer in the Medical Oncology Department of Hacettepe University between 2015 and 2022. The data of 558 patients who received adjuvant treatment were recorded and analyzed. The average age of diagnosis was found to be 49.3 ± 10.4 years. In terms of pathological diagnoses, 84.1% were IDC, 6.1% were ILC, and 9.9% were mixed IDLC. It was observed that 84.2% of the patients underwent MRM. After an average follow-up period of 62.00 ± 28 months, 5.2% of the patients showed progression. Among 294 patients who experienced delays between chemotherapy cycles, the average delay between cycles was 4.69 ± 6.31 days. A significant difference was found between the variables of the average delay between chemotherapy cycles, daily delay duration, and the reason for delay, and the occurrence of progression. The most common delays were due to patient-related reasons and delays related to NPA. It was observed that patients received chemotherapy an average of 24.07 ± 12.62 (2-94) days after surgery. A significant difference was found between every 10-day delay and the occurrence of progression. It was found that the histological subtype (HR+), early-stage disease, early initiation of chemotherapy after surgery, and the absence of delay in adjuvant chemotherapy cycles had a positive impact on progression-free survival. There is a need for multi-center studies involving more patients to obtain clearer information on this subject.