Erişkin üst ekstremite cerrahilerinde ultrasonografi eşliğinde supraklavikuler ve kostoklavikuler brakial pleksus blok uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of ultrasonography-guided supraclavicular and costoclavicular brachial plexus block applications in adult upper extremity surgeries
  1. Tez No: 920394
  2. Yazar: ÖZGÜR SELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SAVRAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Supraklavikular blok üst ekstremitede etkin anestezi sağlayan, fakat diyafram paralizisinin sık gözlendiği bir blok tekniğidir. Kostoklavikular teknik ise son zamanlarda uygulama kolaylığı ve düşük yan etki profili olduğu öne sürülen popüler bir teknik olarak öne çıkmıştır. Bu çalışmada ultrasonografi eşliğinde supraklavikular ve kostoklavikular brakial pleksus blok uygulamalarının diyafram üzerindeki etkilerini, performans-uygulama özelliklerini, postoperatif analjezik etkinliklerini ve komplikasyon oranlarını karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Aydınlatılmış onamları alınan kol, önkol, el cerrahisi geçirecek erişkin 54 hasta çalışmaya dahil edilerek supraklavikular (Grup SK) veya kostoklavikular (Grup KK) gruba ayrılmak üzere randomize edildi. Cerrahi öncesi ultrasonografi ile diyafram kalınlığı ölçüldü. Standart bir monitörizasyon ve sedasyon modalitesi uygulandıktan sonra blok uygulamasına geçildi. İdeal görüntü elde etme süresi, blok uygulama süresi, iğne görüntüleme zorluğu, blok uygulama zorluğu ve toplam enjeksiyon sayısı kaydedildi. Blok uygulandıktan sonra ekstremitenin duyu ve motor fonksiyonları değerlendirilen her bir sinir için 0.,5.,10.,15.,20.,25.,30.,45.dakikalarda kaydedilerek motor ve duyu bloğu başlangıç süreleri tespit edildi. Blok uygulanan ve uygulanmayan ekstremitede perfüzyon indeks (PI) değerleri blok öncesi, 10.,20. Dakika ve cerrahi bitiminde ölçüldü. Operasyon sonrası cerrahi ve anestezi süreleri kaydedildi. Diyafram kalınlığı ölçümü tekrarlandı. Postoperatif 0. saatten 48. saate kadar aralıklı ağrı skorlaması yapıldı. Hastaların ilk analjezik saatleri, yatış süreleri, hasta memnuniyetleri ve bloğa bağlı komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Grup SK'da operasyon sonrası inspiryum sonu diyafram kalınlığındaki azalma ve DTF ölçümlerindeki düşüş grup KK' daki düşüşe göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). ideal görüntü elde etme süresi, iğne görüntüleme zorluğu ve blok uygulama zorluğu bakımından grup KK üstün bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The supraclavicular block is a technique that provides effective anesthesia for the upper extremity but is frequently associated with diaphragmatic paralysis. Conversely, the costoclavicular block has recently emerged as a popular technique due to its ease of application and purported low side effect profile. This study aimed to compare the effects of ultrasound-guided supraclavicular and costoclavicular brachial plexus blocks on diaphragmatic function, procedural performance characteristics, postoperative analgesic efficacy, and complication rates. Materials and Methods: 54 adult patients scheduled for arm, forearm, or hand surgery were included in the study after obtaining informed consent and were randomized into either the supraclavicular (Group SC) or costoclavicular (Group CC) group. Diaphragmatic thickness was measured preoperatively using ultrasound. After applying standard monitoring and sedation protocols, the block procedure was initiated. The time to obtain an optimal image, block performance time, needle visualization difficulty, procedural difficulty, and total number of injections were recorded. Sensory and motor functions of the extremity were assessed for each nerve at 0, 5, 10, 15, 20, 25, 30, and 45 minutes, and the onset times for motor and sensory blocks were determined. Perfusion index (PI) values were measured in both blocked and non-blocked extremities pre-block, at 10 and 20 minutes post-block, and at the end of surgery. Surgical and anesthesia durations were recorded postoperatively, and diaphragmatic thickness was reassessed. Pain scores were intermittently evaluated from postoperative hour 0 to hour 48. Additionally, the time to first analgesic request, hospital stay duration, patient satisfaction, and block-related complications were documented. Findings: In Group SC, the reduction in diaphragmatic thickness at end-inspiration and the decrease in DTF measurements postoperatively were statistically significant compared to the reductions observed in Group CC (p < 0.001). While the incidence of diaphragmatic paralysis was 33% in Group SC, no cases of diaphragmatic paralysis were observed in Group CC. There were no significant differences in block performance times or the onset times of motor and sensory blocks between the groups (p > 0.05). However, Group CC was found to be superior in terms of the time to obtain an optimal image, needle visualization difficulty, and procedural difficulty (p < 0.05). Additionally, the PI in the blocked extremity showed a significant increase compared to the baseline value (p < 0.001).