Determination of clinical characteristics of patient diagnosed with 'MINOCA' following coronary angiography due to acute coronary syndrome and the role of strain echocardiography in diagnosis and follow up
Akut koroner sendrom sebebiyle koroner anjiyografi yapılan ve'MINOCA' tanısı konulmuş hastaların klinik özelliklerinin belirlenmesi ve 'Strain' ekokardiyografinin tanı ve takipteki yeri
  1. Tez No: 920398
  2. Yazar: MUSTAFA LÜTFİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ MERCANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Akut koroner sendrom (AKS), kardiyovasküler mortalitenin önde gelen sebeplerinden biridir. AKS'ye yol açan başlıca fizyopatolojik mekanizma ateroskleroz zemininde bir plağın rüptürü ile koroner arterde tam veya tama yakın tıkanma olmakla birlikte, bazı hastalarda koroner arterlerde anlamlı darlık olmaksızın da miyokard enfarktüsü gelişebildiği bilinmektedir. Tıkayıcı olmayan koroner arter ilişkili miyokard enfarktüsü (MINOCA:“Myocardial Infarction with Non-Obstructive Coronary Arteries”) olarak isimlendirilen söz konusu tablonun gerek fizyopatolojisi, gerekse klinik yaklaşım, klasik AKS'den farklılık göstermektedir. Bu çalışmada, MINOCA hastalarının klinik özellikleri ve laboratuvar parametreleri incelenmiş,“strain”ekokardiyografinin subklinik miyokardiyal disfonksiyonu belirlemedeki etkinliği ve uzun dönem klinik sonuçlar üzerindeki rolü değerlendirilmiştir. Bu şekilde, MINOCA'nın teşhisi ve klinik yaklaşımının iyileştirilmesine katkı sunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 2024 Ocak ile 2024 Haziran arasında kliniğimize AKS tanısıyla başvuran ve koroner anjiyografi uygulanan 287 hastayı kapsamaktadır. Hastalar, koroner arter darlığına göre iki gruba ayrılmıştır; %50 ve üzeri darlığı olan 237 hasta tıkayıcı koroner arter ilişkili miyokard enfarktüsü (MIOCA“Myocardial Infarction with Obstructive Coronary Arteries”), %50'nin altında darlığı olan 50 hasta ise tıkayıcı olmayan koroner arter ilişkili miyokard enfarktüsü (MINOCA) olarak sınıflandırılmıştır. Kontrol grubu olarak, tıkayıcı olmayan koroner arterlerle seyreden iskemi (INOCA“Ischemia with Non-Obstructive Coronary Arteries”) grubuna 50 hasta dahil edilmiştir. Hastaların başvuru anındaki kan parametreleri analiz edilmiş ve konvansiyonel ekokardiyografiye ek olarak sol ventrikül“global longitudinal strain”(LV-GLS) ölçümleri yapılmıştır. Üçüncü ay kontrollerinde yapılan konvansiyonel ekokardiyografi ve“strain”ölçümleri değerlendirilerek, laboratuvar parametreleri ile kardiyak fonksiyonlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute coronary syndrome (ACS) is one of the leading causes of cardiovascular mortality. While the primary pathophysiological mechanism underlying ACS involves plaque rupture on an atherosclerotic basis leading to complete or near-complete occlusion of a coronary artery, it is known that myocardial infarction can also occur in some patients without significant coronary artery stenosis. This condition, termed myocardial infarction with non-obstructive coronary arteries (MINOCA), differs from classical ACS in terms of both pathophysiology and clinical approach. In this study, the clinical characteristics and laboratory parameters of MINOCA patients were examined, and the effectiveness of strain echocardiography in detecting subclinical myocardial dysfunction and its role in long-term clinical outcomes were evaluated. This study aims to contribute to the improvement of the diagnosis and clinical management of MINOCA. Materials and Methods: This study included 287 patients who presented to our clinic with a diagnosis of acute coronary syndrome (ACS) and underwent coronary angiography between January 2024 and June 2024. The patients were divided into two groups based on the degree of coronary artery stenosis: 237 patients with ≥50% stenosis were classified as having myocardial infarction with obstructive coronary arteries (MIOCA), while 50 patients with