Depreme karşı dayanımı düşük bir yapının burkulması önlenmiş çelik çapraz kullanılarak performans analizinin yapılması
Performing performance analysis of a building with low earthquake resistance using buckling prevented steel bracket
  1. Tez No: 920424
  2. Yazar: REZZAN AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHİ ŞERMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Ülkemiz deprem bölgesi ve geçmişten günümüze kadar ülkemizin birçok noktasında depremler meydana geldi. Bu depremlerden sonra can kayıpları ve büyük hasarlardan sonra yaşadığımız acı tecrübelerden yapıların depreme karşı dayanıklı tasarlanmasının gerekliliği zorunlu hale getirilmiştir. Yaşanan bu üzücü durumlardan sonra alternatif sönümleyici sistemlerin yapılması gereklidir. Ve bunlardan bir tanesi burkulması önlenmiş çelik çaprazlardır. Burkulması önlenmiş çelik çaprazlar enerji sönümleme noktasında geleneksel çaprazlara oranla kapasite oranı daha yüksektir. Bu sebepler göz önüne alındığı için depreme karşı dayanımı düşük yapılarda Burkulması Önlenmiş Çelik Çaprazlar kullanılarak taşıyıcı elemanlara gelen deprem enerjisini sönümleyerek daha kontrollü bir hasar meydana gelmektedir. 6,8,10 ve 12 katlı yapılar üzerinde yapılan çalışmalarda göz önüne alınan hususlar; birbirinde farklı katlara sahip 6,8,10 ve 12 katlı yapıların çaprazsız yapı davranışını incelemek için Sap2000 programında tasarlanan yapıların Performansa Dayalı Analizi yapılmıştır ve oluşabilecek bir depremden sonra yapıda oluşacak deformasyonları incelemek ve aynı şekilde Burkulması Önlenmiş Çelik Çaprazların tasarıma dahil edildikten sonra Performansa Dayalı analizle birlikte deformasyonları incelemesi amaçlanmıştır. Yapılan incelemeler doğrultusunda birbirinden farklı 6, 8 ,10 ve 12 katlı yapıların TBDY 2018 yönetmeliği ışığında alınan hesaplamalarla dört farklı yapıya Burkulması Önlenmiş Çelik Çaprazın , çaprazsız olan yapıya oranla ne kadar etkilediğini yapıdaki deformasyon oranlarının sayısal hesaplamalarla karşılaştırılması yapılmıştır. Tüm yapılan çalışmanın genel amacı yapının hem ekonomik hem de depreme karşı dayanımı yüksek yapılar elde etmektir.
Özet (Çeviri)
In this study, earthquakes occurred in our country's earthquake zone and in many parts of our country from past to present. After these earthquakes, the necessity of designing earthquake-resistant structure based on the painful experiences we have experienced after loss of life and great damage, has become mandatory. Alternative damping systems should be built after these sad situations. And one of them is the anti- buckling steel braces. The buckling-proof steel braces have a higher capacity ratio than conventional braces at the energy dissipation point. Since these reasons are taken into consideration, a more controlled damage occurs by absorbing the earthquake energy coming to the carrier elements by using Anti-buckling Steel Braces in buildings with low resistance against earthquakes. The points taken into consideration in the study on 6,8,10 and 12-storey structures are to examine the non-braced construction behaviour of 6,8,10 and 12-storey structures with different floors. is to examine the deformations and likewise to examine the deformations together with the Performance Based analysis after including the design of the Sprained Steel Braces. In line with the examinations, a comparison of the deformation rates of the structure with numerical calculations was made with the calculations taken in the light of the TBDY 2018 regulation of the 6, 8, 10 and 12 storey structures, which are different from each other, and how much the Sprain Prevented Steel Bracket for four different structures affects the structure without braces. The general aim of the whole study is to obtain structures that are both economical and highly resistant to earthquakes.