Dental travma hikayesi olan çocukların ebeveynlerinin travmalar hakkında bilgi, tutum ve farkındalık düzeylerinin ToothSOS mobil uygulaması aracılığıyla değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and awareness levels of parents of children with dental trauma through ToothSOS mobile application
  1. Tez No: 920425
  2. Yazar: GÜLDEN BARUTCİGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÖZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Çalışmamızda, travmatik dental yaralanma (TDY) maruziyeti görülen çocukların ebeveynlerine ToothSOS mobil uygulaması kullanılarak verilen eğitimin, uygun acil müdahale yönetimi konusunda farkındalıkları ve bilgi düzeyleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Kliniği'ne 01.04.2023-01.04.2024 tarihleri arasında TDY nedeni ile başvuran 128 çocuk hastanın ebeveynlerine TDY acil müdahale yaklaşımları ile ilgili farkındalığın değerlendirileceği anket formlarının ToothSOS mobil uygulaması kullanılmadan önce (T0), uygulamanın incelenmesini takiben (T1) ve uygulamayı indirdikten 1 ay sonrası (T2) olmak üzere üç farklı zaman aralığında doldurulması ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Elde edilen veriler doğrultusunda; ebeveynlerin %99,2'sinin TDY yönetimi ile ilgili bir eğitim almadığı ve %96,1'inin ToothSOS mobil uygulamasını duymadığı rapor edilmiştir. Katılımcıların %97,7'sinin TDY acil müdahale yaklaşımları ile ilgili bilgi düzeyinin uygulamayı kullanmadan önce (T0) yetersiz-düşük olduğu, uygulamayı kullandıktan hemen sonra bu değerin katılımcıların %92,2'sinde yeterli-yüksek düzeyine yükseldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to evaluate the effects of the training provided to parents of children with traumatic dental injuires (TDI) exposure using the ToothSOS mobile application on their awareness and knowledge levels on appropriate emergency response management. Material and Methods: Our study was carried out by filling out the questionnaire forms to evaluate the awareness of the parents of 128 pediatric patients who applied to Suleyman Demirel University Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics Clinic between 01 April 2023-01 April 2024 due to TDI, at three different time intervals: before using the ToothSOS mobile application (T0), after reviewing the application (T1) and 1 month after downloading the application (T2). The data obtained were statistically analyzed. Results: In line with the data obtained; it was reported that 99,2% of the parents did not receive any training on TDY management and 96,1% had not heard of the ToothSOS mobile application. It is seen that the knowledge level of 97,7% of the participants about TDY emergency intervention approaches was insufficient-low before using the application (T0), and this value increased to sufficient-high level in 92,2% of the participants immediately after using the application.