Mandibulanın konik ışınlı bilgisayarlıtomografi görüntülemesinden elde edilenradyomorfometrik indeksler ilemandibular angulus kırıklarının ilişkisinindeğerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between radiomorphometric indicesobtained from cone beam computed tomography imaging of the mandible and mandibular angle fractures,
- Tez No: 920427
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY BAYRAKÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, mandibular angulus kırığı (MAK) oluşumuna neden olabilecek gonial açı, radyomorfometrik indeksler ve üçüncü molar diş varlığı durumlarının korelasyonunu değerlendirmektir. Çalışmaya, maksillofasiyal konjenital deformitesi bulunmayan ve mandibulasında angulus kırığı olan (20 hasta) ve angulus kırığı bulunmayan (35 hasta) toplam 55 hasta (40 erkek ve 15 kadın) dahil edilmiştir. Hastalardan başvuru sırasında konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kayıtları alınmış ve DICOM görüntüleri, Materialise Mimics 25.0.0.550 yazılımı kullanılarak üç boyutlu olarak değerlendirilmiştir. Parametreler üzerinde t-testi, Mann-Whitney U, ki-kare ve Fisher'in kesin ki-kare testleri uygulanarak istatistiksel analiz yapılmıştır. MAK grubundaki hastaların medyan yaşı, MAK bulunmayan gruba göre anlamlı derecede daha düşük bulunmuş (p=0.002) ve erkeklerde daha yaygın olduğu tespit edilmiştir (p=0.030). Gonial açı, ramus yüksekliği ve genişliği, korpus yüksekliği, uzunluğu ve kalınlığı gibi anatomik ölçümler açısından iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. MAK grubundaki hastalarda gömülü üçüncü molar dişlerin varlığı daha sık gözlenmiş ve bu, kırık oluşumunda anlamlı bir etken olarak bulunmuştur (p=0.019).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the correlation between the gonial angle, radiomorphometric indices, and the presence of third molar teeth as potential factors contributing to the occurrence of mandibular angle fractures (MAF). The study included a total of 55 patients (40 males and 15 females) without maxillofacial congenital deformities, comprising 20 patients with MAF and 35 patients without MAF. Cone-beam computed tomography (CBCT) scans were obtained at the time of admission, and DICOM images were analyzed three-dimensionally using Materialise Mimics 25.0.0.550 software. Statistical analyses were performed using t-tests, Mann-Whitney U tests, chi-square tests, and Fisher's exact chi-square tests. The median age of patients in the MAF group was significantly lower than that of the non-MAF group (p = 0.002), and MAF was found to be more prevalent in males (p = 0.030). No significant differences were observed between the two groups regarding anatomical measurements such as gonial angle, ramus height and width, or corpus height, length, and thickness. However, the presence of impacted third molars was more frequently observed in the MAF group, indicating a significant association with fracture occurrence (p = 0.019).