İklim değişikliğine bağlı kuraklık riskinin değerlendirilmesi: Eskişehir ili için iklim senaryoları
Assessment of drought risk due to climate change: climate scenarios for Eskişehir province
- Tez No: 920473
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN UYGUÇGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
İklim değişikliği doğal ve sosyal sistemler üzerinde giderek artan etkileriyle günümüzde önemli bir küresel sorun haline gelmiştir. Bu değişikliklerin en belirgin sonuçlarından biri olan kuraklık, su kaynaklarının azalması, tarımsal üretimde düşüş, ekosistemlerin bozulması ve toplumsal yapılar üzerinde ciddi tehditler oluşturmaktadır. Bu bağlamda Eskişehir ili artan kuraklık riski nedeniyle önemli bir bölge olarak öne çıkmaktadır. Tez kapsamında Eskişehir ili için 2021-2100 yılları arasında meydana gelebilecek kuraklık kaynaklı iklim risklerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda MPI-ESM1.2-HR küresel iklim modeli ve dört farklı emisyon senaryosu kullanılarak geleceğe yönelik kuraklık risk haritaları oluşturulmuştur. Risk analizi sürecinde tehlike, maruziyet ve kırılganlık bileşenleri detaylı bir şekilde değerlendirilmiş ve bu bileşenlerin görece önemi Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) yöntemi ile uzman görüşleri doğrultusunda belirlenmiştir. Tezde 2021-2040, 2041-2060, 2061-2080 ve 2081-2100 yılları arası dört farklı dönem için oluşturulan haritalar, Eskişehir ilinin gelecekte karşılaşabileceği kuraklık risklerini detaylı bir şekilde ortaya koymaktadır. Tezin Eskişehir'in kuraklık karşısındaki hassasiyetini ortaya koyarak, uyum ve azaltım stratejilerinin geliştirilmesine rehberlik etmesi düşünülmektedir. Elde edilen bulguların yerel yönetimlere ve politika yapıcılara katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change has emerged as a critical global issue, significantly impacting both natural and social systems. One of the most noticeable consequences of these changes is drought, which poses severe threats to water resources, agricultural productivity, ecosystem health, and social structures. In this context, Eskişehir province is particularly vulnerable due to its increasing threat of drought. This thesis aims to evaluate the climate risks associated with drought in Eskişehir province from 2021 to 2100. For this purpose, future drought risk maps were produced using the MPI-ESM1.2-HR global climate model across four emission scenarios. The risk analysis approach comprised a detailed exploration of three key components: hazard, exposure, and vulnerability. The relative significance of these components was assessed through expert opinions, employing the Analytical Hierarchy Process (AHP) method. The resulting maps for four distinct periods—2021-2040, 2041-2060, 2061-2080, and 2081-2100—offer a comprehensive overview of the drought risks that Eskişehir may face. This thesis aims to inform the development of adaptation and mitigation strategies by highlighting the region's vulnerability to drought. The findings tend to serve as valuable insights for local governments and policymakers.