Enhancing teamwork during mobile game development: Potentials for the design of collaboration tools
Mobil oyun geliştirme sırasında ekip çalışmasını geliştirme: İş birliği araçları tasarımı için potansiyeller
- Tez No: 920483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Oyun geliştirme sürecinde, farklı roller ve geçmiş deneyimlere sahip profesyoneller bir araya gelerek iş birliği yapar. Bu farklı disiplinlerin ekip çalışmasına dahil olmasıyla birlikte ortaya çıkan iletişim kopukluklarını azaltmak ve iş birliğini geliştirmek için çeşitli araçlar ve yöntemler kullanılır. Bu çalışma, bu araç ve yöntemleri inceleyerek, oyun geliştiricilerin ihtiyaçlarına cevap verecek iş birliği araçlarının geliştirilmesi için tasarım müdahalesi alanlarını belirlemeyi amaçlamakta, bunu yaparken tasarımcılar, sanatçılar, yazılımcılar ve diğer uzmanlaşmış rolleri içeren, küçük ve disiplinler arası“aşırı basit”oyun geliştirme ekiplerine odaklanmaktadır. Bu amaca ulaşmak için sorulan sorular şunlardır: Oyun geliştirme ekibi içinde hangi içerikler iletilmektedir? Mevcut araçların ve/veya yöntemlerin faydaları ve eksiklikleri nelerdir? Oyun geliştirme sürecinde ekip içi iletişim ve iş birliği tasarım yoluyla nasıl desteklenebilir? Bu sorulara yanıt bulmak için oyun geliştiricilerle yapılan yarı-yapılandırılmış mülakatlar ve odak grupları kullanılmıştır. Mülakatlar, geliştiricilerin konuyla ilgili kişisel bakış açılarını ortaya koyarken, odak grupları geliştiriciler arasında iş birliğine dayalı tartışmaları ortaya çıkarmaktadır. Tez, her iki çalışmanın analizine dayanarak, mobil oyun geliştirme sürecine entegre edilebilecek iş birliği araçlarının tasarımı için kılavuzluk edecek temalar önermektedir.
Özet (Çeviri)
In the game development workflow, professionals with different roles and backgrounds get together to collaborate. Within this workflow, several tools and methods are used to enhance collaboration and overcome the communication gaps resulting from the involvement of diverse disciplines in teamwork. This study aims to examine these tools and methods to identify design intervention areas for the improvement and development of collaboration tools for game developers with a particular focus on“hypercasual”game development teams, which are interdisciplinary small teams comprising designers, artists, programmers, and other specialized roles. Therefore, it searches for the answers to the following questions: What content is communicated within the game development team? What are the benefits and shortcomings of the existing tools and/or methods? How can the communication and collaboration within the game development team be supported by design during the game development processes? The thesis responds to these questions with two-partite research consisting of semi-structured interviews and focus groups conducted with game developers. Interviews inquire about developers' personal perspectives on the subject matter, while focus groups facilitate collaborative discussions among developers. Building on the analysis of both studies, it identifies the themes that will guide the design of new means of collaboration for mobile game development.