Neer Tip 3 ve Tip 4 humerus proksimal kırıklarında kalkar destekli çift plak osteosentezinin tek plak osteosentezi ile karşılaştırılması
Comparison of calcar supported double plate osteosynthesis with single plate osteosynthesis in neer Type 3 and Type 4 humeral proximal fractures
  1. Tez No: 920484
  2. Yazar: UMUTCAN KOPUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN CİHAN DÜLGEROĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KOZLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Neer Tip 3 ve Tip 4 humerus proksimal kırıklarında kalkar destekli çift plak osteosentezi ile tek plak osteosentezinin klinik, radyolojik ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 2020-2023 yılları arasında Neer Tip 3 ve 4 humerus proksimal kırığı nedeniyle tedavi gören 32 hastanın verileriyle retrospektif olarak yürütüldü. Dahil edilme kriterleri 18-85 yaş aralığı ve en az 12 aylık takip, dışlanma kriterleri arasında patolojik kırıklar, kemik grefti kullanılması, omuz hareketine etkileyecek patolojiler (Svo, cuff artropatisi, geçirilmiş travma vs.), enfeksiyon geçmişi, multitravma, politravma ve düzenli takibi olmayan hastalar yer aldı. Her iki grup da 16şar hastadan oluştu. Ameliyat sonrası 1., 3., 6. ve 12. aylarda hastaların kırık kaynaması, 3., 6. ve 12. aylarda ise fonksiyonel sonuçları ve komplikasyonları değerlendirildi. Constant-Murley, VAS, Quick DASH ve Oxford skoru kullanılarak fonksiyonel değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the clinical, radiological, and functional outcomes of calcar-supported double-plate osteosynthesis versus single-plate osteosynthesis in Neer Type 3 and Type 4 proximal humerus fractures. Materials and Methods: The study was conducted retrospectively with data from 32 patients treated for Neer Type 3 and Type 4 proximal humerus fractures between 2020 and 2023. Inclusion criteria included an age range of 18–85 years and a minimum follow-up of 12 months, while exclusion criteria included pathological fractures, use of bone grafts, pathologies affecting shoulder movement (e.g., rotator cuff arthropathy, previous trauma), history of infection, multi-trauma, polytrauma, and irregular follow-ups. Each group consisted of 16 patients. Fracture healing was assessed at 1, 3, 6, and 12 months postoperatively, while functional outcomes and complications were evaluated at 3, 6, and 12 months. Functional assessment was performed using the Constant-Murley Score, VAS, Quick DASH, and Oxford Score.