Antalya, Karaman ve Muğla illerinde meyve ağaçlarında zararlı olan afit türleri ve zarar şekillerinin belirlenmesi
The determination of both aphid species and the way of damages they casued on fruit trees in Antalya, Karaman and Muğla provinces
  1. Tez No: 920498
  2. Yazar: BENGİSU VENHAR AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAZİ GÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Afitler zorunlu fitofag böceklerdir ve yayılım gösterdikleri habitatlarda doğal olarak yetişen otsu ve odunsu bitkilerde, tarımı yapılan bitki türlerinde, süs bitkilerinde beslenerek zararlı olan en önemli böcek gruplarından biridir. Dünya genelinde 778 cins içerisinde 6071 türle temsil edilmektedir. Ülkemiz afit faunası değerlendirildiğinde ise 675 tür ve 27 alttür günümüze kadar tanımlanmıştır. Türkiye biyocoğrafik konumu, zengin bir bitki çeşitliliğine sahip olması gibi benzeri özellikleri sebebiyle afitlerin dağılımı ve çeşitliliği açısından önemli bir coğrafyadır. Bu çalışmada Antalya, Karaman ve Muğla illerinde, 20 meyve ağacı türünden yaklaşık 300 örnekleme yapılmıştır ve çalışma sonucunda 33 tür belirlenmiştir. Bu belirlenen türler arasından Reticulaphis asymmetrica Hille Ris Lambers & Takahashi, 1959; Rhopalosiphoninus (Neorhopalosiphoninus) staphyleae (Koch, 1854); Schizaphis (Schizaphis) mali Shaposhnikov, 1979 türleri ülkemiz afit faunasına yeni kayıt olarak verilen türlerdir. Gerçekleştirilen çalışma ile Türkiye meyve üreticiliğinde önemli rol oynayan 3 ilden meyve ağaçlarında zarar veren afit türlerinin genel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aphids are obligate phytophagous insects and are one of the most important insect groups that feed on herbaceous and woody plants, cultivated plant species and ornamental plants that grow naturally in the habitats where they are distributed and cause harm. They are represented by 6071 species in 778 genera worldwide. When the aphid fauna of our country is evaluated, 675 species and 27 subspecies have been identified to date. Turkey is an important geography in terms of the distribution and diversity of aphids due to its biogeographical location and rich plant diversity. In this study, approximately 300 samples were taken from 22 fruit tree species in Antalya, Karaman and Muğla provinces and 33 species were identified as a result of the study. Among these identified species, Reticulaphis asymmetrica Hille Ris Lambers & Takahashi, 1959; Rhopalosiphoninus (Neorhopalosiphoninus) staphyleae (Koch, 1854); Schizaphis (Schizaphis) mali Shaposhnikov, 1979 species are the species given as new records for the Turkish Aphid Fauna. In this study, information was given about the general characteristics of aphid species that damage fruit trees in 3 provinces that play an important role in Turkish fruit production.