Blokzinciri ve yapay zekâ teknolojisi ile elektrik dağıtım şebekesine tüketici bağlantı taleplerinin değerlendirilmesi
Evaluation of consumer connection demand to the electricity distribution network using blockchain and artificial intelligence technology
  1. Tez No: 920508
  2. Yazar: MUHAMMET YEMEN BOYACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Enerji dağıtım şebekeleri, artan enerji taleplerine yanıt verebilmek için yenilikçi çözümler aramaktadır. Tüketici bağlantı taleplerinin etkin yönetimi, şebekenin verimliliği ve güvenilirliği için kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda, yapay zekâ (YZ) ve blokzinciri teknolojilerinin entegrasyonu büyük önem taşımaktadır. YZ algoritmaları, bağlantı taleplerini verimli bir şekilde analiz ederek optimal çözümler sunarken, blokzinciri teknolojisi, şebeke işlemlerini güvenli, şeffaf ve izlenebilir bir şekilde yönetir. Blokzinciri tabanlı altyapı, tüketici taleplerini şebeke karakteristiklerine göre değerlendirip, YZ algoritmalarıyla en uygun bağlantı çözümlerini belirler. Bu süreç, enerji dağıtımını daha verimli, güvenilir ve şeffaf hale getirirken, şebeke yönetiminin hız ve doğruluğunu artırır. YZ ve blokzincirinin entegrasyonu, enerji şebekelerinin dijital dönüşümünü hızlandırarak sürdürülebilir ve esnek bir yapıya kavuşturur. YZ algoritmaları, özellikle karar ağacı yöntemleri kullanılarak, tüketici bağlantı taleplerinin değerlendirilmesinde büyük avantajlar sunmaktadır. Bu bağlamda, bu tez çalışmasında, bağlantı taleplerinin otomatik olarak değerlendirilmesi ve onay süreçlerinin hızlanması amacıyla Blokzinciri ve YZ teknolojisi bir arada kullanılmıştır. Python diliyle geliştirilen bu sistem, tüketici taleplerinin blokzinciri tabanlı bir altyapı üzerinde şeffaf bir şekilde değerlendirilmesini ve yönetilmesini sağlamaktadır. Akıllı sözleşmeler, blokzinciri üzerinde otomatik işlem yapabilme yeteneği sunarak, taleplerin hızlı ve güvenilir bir şekilde işlenmesine olanak tanımaktadır. Bu çalışmanın en önemli katkılarından biri, blokzinciri ve YZ tabanlı karar ağacı algoritmalarını birleştirerek enerji dağıtım şebekelerinde tüketici bağlantı taleplerini daha verimli yönetmektir. Blokzinciri, talepleri güç bilgisi eşleşmesine göre değerlendirirken, YZ karar ağacı algoritması en uygun şebeke elemanına yönlendirme yapar. Böylece talepler etkin bir şekilde karşılanırken şebekenin genel verimliliği artırılır. Bu tez çalışması, blokzinciri ve YZ teknolojilerinin elektrik dağıtım şebekelerinde uygulanabilirliğini göstererek sektöre rehberlik etmektedir. Blokzinciri, veri güvenliği ve şeffaflık sağlarken, YZ talep tahmini ve enerji verimliliği gibi konularda etkin çözümler sunar. Benzetim sonuçları, bu teknolojilerin tüketici taleplerinin yönetiminde önemli bir verimlilik sağladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Energy distribution networks seek innovative solutions to meet increasing energy demands. Effectively managing consumer connection requests is critical for the efficiency and reliability of the grid. In this context, integrating Artificial Intelligence (AI) and blockchain technologies has gained significant importance. AI algorithms provide optimal solutions by efficiently analysing connection requests, while blockchain technology ensures secure, transparent, and traceable grid operations. A blockchain-based infrastructure uses AI algorithms to evaluate consumer requests based on grid characteristics and determines the most suitable connection solutions. This process enhances energy distribution by making it more efficient, reliable, and transparent while improving the speed and accuracy of grid management. Integrating AI and blockchain accelerates the digital transformation of energy grids, fostering a sustainable and resilient system. AI algorithms, particularly decision tree methods, offer significant advantages in evaluating consumer connection requests. This thesis combines blockchain and AI technologies to automate the evaluation and approval of connection requests. Developed using Python, the system ensures transparent management and assessment of consumer requests on a blockchain-based infrastructure. Smart contracts enable automated transactions on the blockchain, allowing requests to be processed quickly and securely. One of the key contributions of this study is combining blockchain and AI-based decision tree algorithms to efficiently manage consumer connection requests in energy distribution networks. Blockchain evaluates requests based on power information matching, while the AI decision tree algorithm directs them to the most suitable grid element. This approach improves overall grid efficiency while addressing requests effectively. This research demonstrates the applicability of blockchain and AI technologies in electrical distribution networks, serving as a guide for the industry. Blockchain ensures data security and transparency, while AI provides effective solutions in demand forecasting and energy efficiency. Simulation results reveal that these technologies significantly enhance the efficiency of managing consumer requests.