Girişimcilerin inovatif kararlarında biyomimikri yaklaşımının etkisi
The impact of biomimicry approach on entrepreneurs innovative decisions
  1. Tez No: 920509
  2. Yazar: MURAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM HARUN MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA BİLİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, girişimcilerin biyomimikri yaklaşımı ile inovatif karar alma süreçlerindeki yaratıcı düşünme yeteneklerini değerlendirmeyi amaçlayan prospektif bir çalışmadır. Araştırma yöntemi, ön test-son test modeline dayanmaktadır ve katılımcıların biyomimikri konusundaki eğitimden önce ve sonra yaratıcı düşünme yeteneklerindeki olası değişiklikleri ölçmeyi hedeflemektedir. Araştırmaya farklı sektörlerden toplamda 44 girişimci dahil edilmiştir. Katılımcılar, Guilford'un Alternatif Kullanımlar Görevi (Alternate Uses Task) ve Bireysel Yaratıcılık Ölçeği (BYA) kullanılarak değerlendirilmiştir. İlk değerlendirme sonrası girişimcilere biyomimikri üzerine bir eğitim oturumu verilmiştir. Eğitimden 15 gün sonra aynı ölçekler tekrar uygulanmıştır. Çalışma süresince etik ilkeler sıkı bir şekilde takip edilmiş ve tüm katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Araştırma bulguları, biyomimikri eğitiminin girişimcilerin yaratıcı düşünme yetenekleri üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. SPSS kullanılarak yapılan veri analizinde, paired sample t-test yöntemi ile eğitim öncesi ve sonrası yaratıcı düşünme seviyeleri karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, biyomimikri yaklaşımının inovatif karar alma süreçlerinde yaratıcılığı artırma potansiyelini ortaya koymuştur. Bu çalışma, biyomimikri ve yaratıcılık arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasına ve girişimcilik eğitimlerinde biyomimikri prensiplerinin entegrasyonunun önemine dikkat çekmektedir. Elde edilen bulgular, girişimcilik ekosistemine katkı sağlamayı ve literatürdeki mevcut boşlukları doldurmayı hedeflemektedir. Bu araştırma, biyomimikri eğitiminin girişimcilerin yaratıcı düşünme yetenekleri üzerindeki etkilerini belirlemeye yönelik önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a prospective examination aimed at evaluating the creative thinking abilities of entrepreneurs in innovative decision-making processes through the biomimicry approach. The research method is based on a pre-test-post-test model and aims to measure potential changes in creative thinking abilities of participants before and after biomimicry training. A total of 44 entrepreneurs from various sectors were included in the study. Participants were assessed using Guilford's Alternate Uses Task (AUT) and the Individual Creativity Scale (ICS). After the initial assessment, a training session on biomimicry was conducted for the entrepreneurs. The same scales were re-administered 15 days after the training. Ethical principles were strictly followed throughout the study, and informed consent was obtained from all participants. The research findings indicated that biomimicry training had a positive effect on the creative thinking abilities of entrepreneurs. Data analysis was performed using SPSS, and changes in creative thinking levels before and after the training were evaluated using paired sample t-tests. The results highlighted the potential of the biomimicry approach to enhance creativity in innovative decision-making processes. This study contributes to a better understanding of the relationship between biomimicry and creativity and emphasizes the importance of integrating biomimicry principles in entrepreneurship education. The findings aim to contribute to the entrepreneurial ecosystem and fill existing gaps in the literature. This research is considered a significant step towards determining the effects of biomimicry training on the creative thinking abilities of entrepreneurs.