Türkiye'de sigorta sektörünün fon yaratma kapasitesi ve hayat sigortalarından sağlanan fonların ekonomideki rolü
The Capacity of creating fund of the insurance sector in Turkey and the role of the funds provided by life insurance in the economy
- Tez No: 92051
- Danışmanlar: PROF. DR. NECAT BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ TÜRKİYE'DE SİGORTA SEKTÖRÜNÜN FON YARATMA KAPASİTESİ VE HAYAT SİGORTALARINDAN SAĞLANAN FONLARIN EKONOMİDEKİ ROLÜ Müjgan Başak YAZGAN İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık 1998 Danışman: Prof.Dr.Nejat BERBEROĞLU Sigortanın toplumsal hayatımızdaki önemi gün geçtikçe artmaktadır. Başlangıçta, sadece kişilere güvence sağlayıp, tasarruf yapma aracı olarak görülen sigorta, son yıllarda ekonomi içinde üretkenliği arttıran, büyüme ve gelişmeyi destekleyen öncü bir sektör haline gelmiştir. Özellikle hayat sigortalan; makro ekonomik bazda çok önemli rolleri üstlenmiş durumdadır. Yapılar çalışmada, sigortacılığa ilişkin temel kavramlar ele alınarak, Türkiye'de sigorta sektörünün makro ekonomik açıdan etkinliği araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, sigortacılığın tarihi gelişimi ve sigorta ile ilgili temel bilgilere yer verilmiştir, ikinci bölümde, sigorta sektörünün fon yaratma kapasitesi ve Türkiye'deki durum, üçüncü bölümde ise, sigorta sektörü içinde önemli bir yere sahip olan hayat sigortalarının ekonomideki rolü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The social importance of insurance in our lives is growing day by day. Insurance, which was initially meant to provide security and regarded as a means of frugality, has recently proved a privilege sector that enhances productivity as well as backing up development in economy. Particularly life insurances have taken a good many vital roles with reference to macro economy. In this study, the effect of insurance sector in terms of macro economy is studied, discussing the basic principles related to insurance. In the first part of the study, the history and the basic knowledge of insurance are discussed. In the second part, the capacity of insurance sector as to creating fund and its sitvation in Turkey is dealt with whilst in the third part, the role of life insurance, which have a significant role in insurance sector, in economy is discussed.