Türkiye'de sigortacılığın tarihi gelişimi ve fon yaratma kapasitesi
The Historical development and fund creation capasity of insurance in Turkey
- Tez No: 95974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMALETTİN ÇONKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Sigorta, aynı risklere maruz kalan kişi ve işletmelerin, karşılaşabilecekleri belirsiz olan hasar olasılığını belirgin duruma getirmek ve bu olasılığın gerçekleşmesi ile ortaya çıkan zararları birlikte karşılamak amacıyla, risk yönetim sorumluluğu taşıyan kurum tarafından bir araya getirilmesiyle meydana getirilen bir organizasyondur. Ülkemizde gerçek anlamda sigortacılık faaliyetleri 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra başlamıştır. Türk sigorta sektörü 1986 yılından günümüze kadar hızlı bir değişim ve gelişim sürecine girmiştir. 1997 yılı sonu itibariyle Türkiye'de faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin sayısı 59'u bulmuştur. Bu sigorta şirketleri, yangın, nakliyat, kaza, makin e-montaj, dolu, hayvan ölümü, hastalık, hayat sigorta dallarında faaliyet göstermektedirler. En fazla prim üretiminin kaza dalında olduğu görülmektedir. Sigorta şirketlerinde yaratılan fonlar öncelikli olarak tahvile (devlet ve kamu kuruluşları, özel sektör borçlanma senetlerine) yatırılarak değerlendirildiği görülmektedir. Bunu gayrimenkul ve hisse senedi yatırımları izlemektedir. Sigorta şirketleri en fazla geliri tahvil yatırımlarından ve hisse senedi yatırımlarından elde etmektedirler. Sigortacılık sektörünün gelişimini engelleyen çeşitli nedenler vardır. Kadercilik anlayışının ülkemizde hakim olması, ihmalcilik, iletişim-tanıtım eksikliği, kaliteli hizmet anlayışının gelişmemiş olması, eğitim eksikliği, mali bünyelerinin güçlü olmayışı, prim tahsilatının etkin olarak gerçekleştirilemeyişi nedeniyle yatırımlara aktarılan fonların yetersiz olması ve enflasyon nedeniyle primlerin erimesi gibi nedenler sayılabilir. Sigortacılığın en önemli fonksiyonu, fon yaratmak ve yaratılan fonları çeşitli yatırım araçları ile ekonomiye kazandırmaktır. Ülkemizde sigortacılık sektörü fon yaratma işlevini tam olarak yerine getirememektedir. Sigorta sektörüne gereken önem verildiği takdirde ülke ekonomisinin gelişmesinde öncü sektör olabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Insurance is an organization which brings forth the institution bearing risk administrating responsibility and the individuals and the business enterprises exposed to the same risks and clarifies the indefinite loss probability they could come across and to meet together the damages exposed by the realization of the probability. In fact the insurance activities in our country started after the second half of the 19th century. The Turkish insurance sector has entered a rapid change and development process since 1986. The insurance companies active in Turkey reached the number of 59 at the end of 1997. These insurance companies have acted in the fields of fire, shipping, accident, machine-fitting, hail, illness, animal death and life insurance. The most premium productivity is in the field of accidents. The funds created by the insurance companies are used primarily in the investigation of debenture bonds (state and public institutions, private sector debt vouchers). Real estate and share investments follow this. The insurance companies obtain the most income from debenture bonds and share investments. There are some reasons preventing the development of the insurance sector. Among these Turkish fatalistic view, negligence, the lack of communication-presentation, undeveloped understanding high quality service, the lack of education, financial structures that are not enough strong inadequacy of the funds transferred due to the ineffective premium revenue and the melting premiums due to the inflation can be considered. The most important function of insurance is to create funds and to gain the created funds with various investment means to the economy. In our country the insurance sector doesn't effectively function in creating funds. If the insurance sector is given the necessary importance, it can be the innovating sector of the state economy.