1980 sonrası Türkiye'de büyüme ve istihdam politikaları
Growing and employment policies after 1980's in Turkey
  1. Tez No: 92052
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ GEREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yüksek Lisans Tez Özü 1980 Sonrası Türkiye'de Büyüme Ve İstihdam Politikaları Süleyman ÖZTÜRK İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık 1998 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Sevgi GEREK Azgelişmiş ülkeler için en önemli gelişme göstergesi, ekonomik büyüme oranıdır. Sözkonusu ülkelerde büyüme oranının istikran, niteliği ve niceliğinin yerine büyüme oranındaki artış önemsenmekte ve bu artış diğer ekonomik problemlerin önüne bir perde gibi gerilmektedir. Ülkemizde 1980 sonrası uygulanan dışa açık büyüme modeliyle birlikte büyüme oranı, 1980 öncesine göre nispeten istikrarsız bir seyir izlemiştir. 1980 sonrası elde edilen büyüme oranlan daha çok, 1980 öncesi yatınmlara ve verimlilik artışlanna bağlı kalmıştır. Dolayısıyla, gerçekleşen büyüme oranlan, istihdam oranlan üzerinde beklenen etkiyi göstermemiştir. 1980 sonrası dönem içerisinde, işsizlik oranlannı azaltmaya yönelik bilinçli bir istihdam politikası izlenmemiştir. Bunun temelinde, hızlı bir biçimde artan ekonomik büyümenin, istihdam sorununu kendiliğinden çözeceği varsayımı yatmaktadır. Bu varsayım, istihdam oranlannın değeri sonucunda güvenirliliğini yitirmiştir. Bu da, sadece büyüme oranlanndaki artışlarla, hedeflenen istihdam oranlanna ulaşılamayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
XXI ABSTRACT Economic growing rate is the most important indicator of development for developing countries in particular. Despite the stabilisation of growing rate and its quality and quantity, the increase of growing rate has been standing as a veil in front of the economic problems. In 1980' s there has been an open economy from in Turkey. But, the economic growing rate was relatively unsteady according to 1970' s. The growing rates in 1980' s were depend on investments and increase of efficiency which was realized in 1970' s. Consequently, those realized growing rates could not affect on employment rates. During 1980' s, any employment policy could not be carried out in order to cope with unemployment. That was because of the hypothesis which maintain that employment problem was, solved by the increase of economic growth. But the result of the applied hypothesis conclusion, we could say it is not possible to reach aimed employment rates with the increase of growing rates merely.