An assessment of bioplastic applications in agriculture within a sustainable framework
Tarımda biyoplastik uygulamalarının sürdürülebilir bir çerçevede değerlendirilmesi
- Tez No: 920510
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE TAYKURT DADAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünyanın yüzey sıcaklığı 1950'lerden itibaren normalin üzerinde seyretmektedir. Küresel ısınmanın insan ve canlı sağlığını tehdit eden etkileri bulunmaktadır. Bunlardan biri kuraklık tehlikesidir. Su kaynaklarını korumak için çeşitli çözümler denenmektedir. İnsanlığın diğer bir problemi ise nüfus artışına bağlı olarak artan gıda talebidir. Bu talebi karşılayabilmek için tarımsal verimliliğin artırılması gerekmektedir. Tarımda kullanılan plastik malçların suyun etkin kullanımı, verimlilik ve kaliteye pozitif etkisi birçok araştırmayla kanıtlanmıştır. Ancak petrol bazlı plastikler küresel ısınmaya neden olan karbon emisyonlarını artırmakta, yıllarca doğada bozunmadan kalmakta ve bozunmaya başlasa dahi küçük parçacıklara ayrılarak toprağa, suya ve besinlere karışarak insan, canlı ve çevre sağlığına zarar vermektedir. Tarımda toprağı ve çevreyi kirletmeyen doğal olarak kendiliğinden bozunabilen biyoplastik malç malzemelerinin kullanımı elzem hale gelmiştir. Petrol bazlı biyoplastik malçların yerini alabilecek biyobozunur ve çevre dostu malçların kullanımı için öncelikle su buharı geçirgenliği, mekanik özellikler başta olmak üzere ürünün belirgin bir kalite seviyesine ulaşması ve pazardaki ekonomik beklentiyi arz ve talebe uygun olarak karşılaması gerekmektedir. Bu çalışma sürdürülebilirlik ile tarım sektörü arasındaki güçlü ilişkiyi göstermekte, biyoplastik malç malzemeleri ile ilgili yapılan araştırmaları incelemekte, piyasadaki mevcut ürünlerin durumunu ortaya koymakta ve özelliklerini karşılaştırmakta ve günümüze dek yapılmış araştırmaları üretim, uygulama ve karakterizasyon bakış açısıyla değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The Earth's surface temperature has been exceeding normal levels since the 1950s. Global warming poses threats to human and living health. Various solutions are being explored to protect water resources. Another challenge facing humanity is the increasing demand for food due to population growth. Enhancing agricultural productivity is necessary to meet this demand. The effective use of plastic mulches in agriculture, as evidenced by numerous studies, positively impacts water efficiency, productivity, and quality. However, petroleum-based plastics contribute to global warming by increasing carbon emissions and can persist in the environment for years, even when they begin to degrade, breaking down into small particles that mix into soil, water, and food, posing risks to human, animal, and environmental health. The use of biodegradable bioplastic mulch materials, which naturally decompose without polluting soil and the environment, has become essential in agriculture. To replace petroleum-based mulches with biodegradable and eco-friendly bioplastic alternatives, it is imperative to achieve significant product quality, including water vapor permeability and mechanical properties, to meet the economic expectations of supply and demand. This study demonstrates the strong relationship between sustainability and the agricultural sector, examines research related to bioplastic mulch materials, evaluates the current state of products in the market, compares their characteristics, and also assesses research conducted to the perspectives of production, application, and characterization.