Tıp fakültesi öğrencilerinde maske kullanımının halitozis farkındalığı üzerine etkisi
The effect of mask use on halitozis awareness among medical faculty students
  1. Tez No: 920513
  2. Yazar: CEMİLE SOĞANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KÜÇÜKKENDİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kötü ağız kokusu olarak tanımlanan halitozis; insanlığın var oluşundan beri toplumlar için sorun olan, çözümü için yollar aranan, bireyleri fizyolojik sosyal ve psikolojik olarak etkileyebilen yaygın bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Her birey günün bazı saatlerinde, tükettiği besinler sebebiyle, kronik hastalıkları ya da kullandığı ilaçlar nedeniyle bu problemle karşı karşıya kalmıştır. Ancak; Covid-19 pandemisi döneminde zorunlu olarak kullanılan yüz maskeleri, kişilerin kendi nefesini koklamasına neden olarak halitozis açısından ilave bir farkındalık oluşmasını sağlamıştır. Bu araştırmanın amacı; Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinde öğrenim görmekte olan tıp fakültesi öğrencilerinin kendi değerlendirmeleri ile ağız kokusu farkındalıklarının ölçülmesi ve pandemide maske kullanımının öğrenciler ve çevrelerindeki bireylerde halitozis farkındalığına etkisinin belirlenmesidir. Araştırmamıza fakültenin 1., 2. ve 3. sınıflarından 291 öğrenci dâhil edilmiştir. Hazırladığımız anket formu Google Anket uygulaması üzerinden katılımcılara ulaştırılmıştır. Anket soruları ile katılımcılardan kendi ağız kokularını öz değerlendirme ile 0-5 arası skorlamaları istenmiştir. Anket sorularımızın cevaplarından elde ettiğimiz kategorik veriler kikare bağımsızlık testi ile incelenmiş, bu veriler frekans (yüzde) olarak ifade edilmiştir. Araştırmamızdan elde ettiğimiz sonuçlara göre; katılımcıların kendi değerlendirmelerine göre halitozis farkındalığı çok yüksektir. Anketi cevaplandıranların yaklaşık 1/3'ü halitozis sorunu yaşadığını ve bunların yarısına yakını ağız kokusu olduğunu ilk pandemide maske kullanmaya başlayınca fark ettiğini ifade etmiştir. Maske kullanmak öğrencilerin 3/4' ünde farkındalık oluştururken, çevrelerindekilerin yaklaşık yarısı maske kullanırken kendi ağız kokusundan rahatsız olduğunu söylemiştir. Ağız kokusu seviyesinde cinsiyete göre anlamlı farklılık yoktur ancak bayanların ağız bakımına gösterdikleri özen erkeklerden daha yüksektir. Sorunun çözümü için hekime başvuru oranları çok düşüktür. Pandemi hayatımıza birçok yenilik getirmiştir, araştırmamızın sonuçlarına göre halitozis farkındalığı oluşturduğu da açıktır. Ağız kokusu sorununun farkına varmak sebebin bulunarak tedavi edilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Halitosis, defined as bad breath, has been a common issue affecting societies physiologically, socially, and psychologically since the beginning of human existence. Every individual may experience this problem at certain times of the day, due to consumed foods, chronic diseases, or medications. However, during the COVID-19 pandemic, mandatory face mask usage has made individuals more aware of their breath odor, contributing to increased halitosis awareness. The aim of this study is to evaluate the self-assessed halitosis awareness of medical faculty students at Necmettin Erbakan University's Meram Faculty of Medicine and to determine the effect of mask usage during the pandemic on halitosis awareness among students and individuals in their surroundings. The study included 291 students from 1., 2. and 3. grades of the faculty. Data were collected through a survey form prepared via Google Forms. Participants were asked to self-assess their breath odor using a scoring scale of 0 to 5. Categorical data obtained from the survey responses were analyzed using the chi-square independence test, and the results were expressed as frequencies (percentages). According to the findings, participants reported high awareness of halitosis based on self-assessment. About one-third of the respondents experienced halitosis, and nearly half of them recognized it for the first time when they started using masks during the pandemic. Mask usage increased awareness in three-fourths of the students, while approximately half of the individuals in their surroundings felt uncomfortable with their own breath odor while wearing a mask. There was no significant gender-based difference in halitosis levels, but women demonstrated better oral hygiene practices compared to men. The rate of seeking medical advice for resolving the issue was very low. The pandemic has brought many innovations to our lives, and the study's results indicate that it has also heightened awareness of halitosis. Recognizing and addressing breath odor issues can aid in identifying the cause and providing effective treatment.