Tıp fakültesi öğrencilerinde COVİD-19 pandemi döneminin sigara alışkanlığı üzerine etkisi
The effect of the COVİD-19 pandemic period on smoking habits in medical faculty students
  1. Tez No: 751894
  2. Yazar: TUĞÇE DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ÇELİK GÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sigara bağımlılığı dünya genelinde önlenebilir ölümlerin en önde gelen sebeplerden olup ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmada Tıp fakültesi öğrencilerinin sigara kullanım durumları, sigara kullanım durumlarını etkileyen faktörler ve COVİD-19 pandemi döneminin sigara içme alışkanlıkları üzerindeki etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Üniversitemizde öğrenim görmekte olan 808 tıp fakültesi öğrencisi araştırmaya dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik özellikler, sigara kullanım durumları, sigara kullanımını etkileyen faktörler, sigara bağımlılık düzeyleri, sigara bırakma düşüncesi, COVİD-19 pandemi döneminin sigara alışkanlığına etkisinin sorgulandığı bir anket uygulandı. Katılımcıların 444'ü kadın (%55), 364'ü (%45) erkek olup yaş ortalamaları 21,27±2,22 yıldı (min:17-maks:30). Öğrencilerin sigara içme oranı %25,2 bulundu. Katılımcıların sigara içicisi olma durumu; 4.,5.,6. sınıf öğrencilerinde 1.,2.,3. Sınıf öğrencilerine göre, erkeklerde öğrenci evinde kalanlarda, annesi üniversite ve üstü eğitime sahip olanlarda, babası sigara kullanan veya sigarayı bırakanlarda, sigara içen kardeşi olanlarda, en yakın 3 arkadaşından sigara kullanan sayısı artıkça istatiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Pandemi dönemindeki ortalama günlük sigara sayısındaki artış anlamlı bulundu. Öğrencilerde COVİD-19 pandemi dönemindeki durumunun sigara kullanımına etkileri incelendiğinde bu dönemde karantinada kalma durumu ve öğrencilere ait gelirin değişimi ile öğrencilerin sigara kullanımının değişimi arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Öğrencilerden %51,5'i COVİD-19 pandemi döneminde sigarayı bırakmayı denediği belirlendi. Araştırmamızda tıp fakültesin öğrencilerinin COVİD-19 pandemi döneminde ortalama günlük sigara sayısındaki artış anlamlı bulunmuştur. Tıp fakültesi öğrencilerinin pandemi sürecinde yaşadıkları zorluklar dikkate alındığında çalışma koşullarının daha güvenli ve destekleyici hale getirilmesi ve ruh sağlığı hizmetleri konusunda iyileştirilmelere ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca sağlık sorunlarına olan farkındalığın arttığı pandemi döneminde sigara bırakma hizmetlerini küresel olarak güçlendirmek gerekir.
Özet (Çeviri)
Smoking addiction is one of the leading causes of preventable deaths worldwide and is a serious public health problem. In this study, it was aimed to investigate the smoking status of medical faculty students, the factors affecting their smoking status and the effect of the COVID-19 pandemic period on their smoking habits. 808 medical faculty students studying at our university were included in the study. A questionnaire was applied to the participants in which sociodemographic characteristics, smoking status, factors affecting smoking, smoking addiction levels, smoking cessation thought, and the effect of the COVID-19 pandemic period on smoking habits were questioned. Of the participants, 444 (%55) were female and 364 (%45) were male, with a mean age of 21,27±2.22 years (min:17-max:30). The smoking rate of the students was found to be %25,2. Smoker status of the participants; 4th,5th,6th grade students compared to the 1st, 2nd, 3rd grade students, it was found that the number of smokers among the 3 closest friends increased statistically significantly higher in males, those who stayed in a student house, those whose mothers had a university or higher education, those whose fathers smoked or quit smoking, and those who had a smoking sibling. The increase in the average number of daily cigarettes during the pandemic period was found to be significant. When the effects of the status of the students in the COVID-19 pandemic period on smoking were examined, a statistically significant relationship was found between the quarantine status in this period and the change in the income of the students and the change in the smoking use of the students. It was determined that %51,5 of the students tried to quit smoking during the COVID-19 pandemic period. In our study, the increase in the average number of daily cigarettes of medical faculty students during the COVID-19 pandemic period was found to be significant. Considering the difficulties experienced by medical school students during the pandemic process, there is a need to make working conditions safer and more supportive and to improve mental health services. In addition, it is necessary to strengthen smoking cessation services globally during the pandemic period when awareness of health problems increases.