18-49 yaş arası erkeklerin üreme sağlığı konusundaki bilgi, tutum ve davranışları: Ankara örneği
The knowledge, attitudes and behaviors of men aged 18-49 about reproductive health: The case of Ankara
  1. Tez No: 920515
  2. Yazar: GÜLGÜLE KEKLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK AYPAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Aile planlaması yöntemleri ve toplum sağlığını olumsuz yönde etkileyen cinsel yolla bulaĢan hastalıklar hem kadın hem de erkekler için bilinmesi gereken üreme sağlığı kapsamındaki konulardır. Bu araĢtırmada; erkeklerin, güvenli cinsel yaĢamın özünü oluĢturan, aile planlaması yöntemleri ve cinsel yolla bulaĢan hastalıklar konusunda bilgi düzeyleri, tutum ve davranıĢları hakkında bilgi toplamak ve bu konudaki gereksinimleri belirleyerek çözüm önerileri geliĢtirmek amaçlanmıĢtır. Gereç ve Yöntem: Bu çalıĢma kesitsel tanımlayıcı bir araĢtırmadır. Bu araĢtırmanın evreni, 2021 nüfus verilerine göre Ankara ilinde yaĢayan 18-49 yaĢ arasındaki erkeklerdir. Ankara ilinin 25 ilçesinden rastgele yöntemle seçilen beĢ ilçe çalıĢmaya alınmıĢtır. Bu beĢ ilçede bulunan, rastgele seçilen birer aile sağlık merkezinde basit rastgele örneklem yöntemi ile 405 hasta ve hasta yakını katılmıĢtır. Anketler, ilçelerin nüfus yoğunluğuna göre dağıtılmıĢtır. Veriler yüz yüze görüĢme tekniği ile alınmıĢtır. Ġlk cinsel iliĢki yaĢı, gebelikten korunma yöntemleri, bilgi kaynakları, cinsel yolla bulaĢan hastalıklar ve cinsel konularla ilgili bilgi düzeyleri ölçülmüĢtür.
Özet (Çeviri)
Objective: Reproductive health topics, such as family planning methods and sexually transmitted diseases (STDs), are important for both men and women to understand. In this study, we aimed to explore men's knowledge, attitudes, and behaviors regarding family planning and STDs—key aspects of sexual health—while identifying their informational needs and suggesting possible solutions to address these gaps. Materials and Methods: This study is a cross-sectional, descriptive survey. The study population consisted of men aged 18-49 living in Ankara, based on 2021 census data. Five districts were randomly selected from the city's 25 districts, and 405 participants (patients and their relatives) from randomly chosen family health centers within these districts took part in the study. The data were gathered through face-to-face interviews, with surveys distributed according to the population density of each district. The study focused on participants' first sexual experience, contraception use, sources of sexual health information, and their knowledge about STDs. A p-value of