Investigation of the effect of fertilizer on plant development produced by the larvae of ;Hermetia illucens (Linneus 1758), is fed using biodegradable materials
Biyobozunur materyaller kullanılarak beslenen Hermetia illucens (Linneus 1758) larvaları tarafından üretilen gübrenin bitki gelişimi üzerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 920516
  2. Yazar: MERVE BALCIKOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ALTUNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Artan dünya nüfusu ile birlikte sürdürülebilir tarım, günümüzde çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlarıyla tarımsal üretimin en önemli hedeflerinden biri haline gelmiştir. Bu bağlamda, doğal kaynakların korunmasını ve verimliliğin artırılmasını sağlayacak yenilikçi yöntemlerin geliştirilmesi kritik öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, Hermetia illucens- kara asker sineği larvalarından elde edilen frass'ın sürdürülebilir tarımda gübre olarak kullanım potansiyelini incelemektir. Uygun koşullarda elde edilen KAS gübresinin marul (Lactuca sativa), fesleğen (Ocimum basilicum), reyhan (Ocimum gratissimum) ve bamya (Abelmoschus esculentus) bitkileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen bu uygulama, böcek bazlı bu ürünün hem ekonomik hem de çevresel anlamda yenilikçi bir çözüm sunduğunu göstermektedir. Tarımsal üretimde kimyasal gübre kullanımının yol açtığı olumsuzlukları azaltmayı hedefleyen bu yöntem, aynı zamanda döngüsel ekonomiye katkı sağlamaktadır. Böylece frass, sadece tarımsal faaliyetlerde değil, aynı zamanda atık yönetiminde de kilit bir rol oynamaktadır. Türkiye'nin artan nüfusu ve azalan doğal kaynakları göz önüne alındığında, bu çalışmanın önemi daha da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the increasing global population, sustainable agriculture has become one of the most significant goals of agricultural production today, encompassing environmental, economic, and social dimensions. In this context, developing innovative methods that ensure the conservation of natural resources and enhance productivity is of critical importance. This study aims to examine the potential use of frass derived from Hermetia illucens, the black soldier fly larvae, as a fertilizer in sustainable agriculture. The effects of black soldier fly fertilizer (BSF frass) obtained under suitable conditions were analyzed on lettuce (Lactuca sativa), basil (Ocimum basilicum), sweet basil (Ocimum gratissimum), and okra (Abelmoschus esculentus). This application, conducted for the first time in Turkey, demonstrates that this insect-based product offers an innovative solution both economically and environmentally. This method, which aims to reduce the adverse impacts of chemical fertilizer use in agricultural production, also contributes to the circular economy. Thus, frass plays a key role not only in agricultural practices but also in waste management. Considering Turkey's growing population and diminishing natural resources, the significance of this study becomes even more pronounced.