Sistemik lupus eritematozus hastalarında thiol/disülfit düzeylerinin ateroskleroz ile ilişkisi
The relationship between thiol/disulfide levels and atherosclerosis in patients with systemic lupus erythematosus
  1. Tez No: 920525
  2. Yazar: ŞULE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY AYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Sistemik lupus eritematozus (SLE) hastalarında thiol/disülfit (SS) düzeyleri ile karotis intima media kalınlık (KİMK) ölçümlerinin değerlendirilmesi, sonuçlarının sağlıklı kontroller (SK) ile karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif olgu-kontrol çalışmasına 44 SLE hastası (kadın/erkek: 41/3) ve 44 SK (kadın/erkek: 41/3) olmak üzere toplamda 88 katılımcı dahil edildi. SLE hastalarında hastalık aktivite derecesi SLEDAI-2K (Systemic Lupus Erythematosus Disease Activity Index 2000) skoru ile değerlendirildi. Tüm katılımcıların ultrasonografi (USG) ile KİMK ölçümleri yapıldı. İki grup arasında ölçüm sonuçları karşılaştırılarak thiol/disülfit ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Sağ KİMK SLE ve SK gruplarında sırasıyla 0,56±0,09, 0,52±0,10 mm; sol KİMK ise sırasıyla 0,60±0,09, 0,56±0,13 mm ölçüldü (sırasıyla, p=0,017 ve p=0,025).
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate thiol/disulfide (SS) levels and carotid intima-media thickness (CIMT) measurements in patients with systemic lupus erythematosus (SLE) and compare the results with healthy controls (HC). Materials and Methods: This prospective case-control study included a total of 88 participants, consisting of 44 SLE patients (female/male: 41/3) and 44 HC (female/male: 41/3). Disease activity in SLE patients was assessed using the Systemic Lupus Erythematosus Disease Activity Index 2000 (SLEDAI-2K) score. CIMT measurements of all participants were performed using ultrasonography (USG). Measurement results between the two groups were compared, and the relationship between thiol/disulfide levels and CIMT was evaluated. Results: Right CIMT measurements were 0.56±0.09 mm in the SLE group and 0.52±0.10 mm in the HC group; left CIMT measurements were 0.60±0.09 mm and 0.56±0.13 mm, respectively (p=0.017 and p=0.025, respectively). Native thiol (NT) levels were lower in the SLE group compared to the HC group (350.1±36.6 vs.