Multisensorial bağlanmanın (multısensory ıntegratıon/ bındıng) kortikal elektrofizyolojik ve hemodinamik karşılıkları
Cortical electrophysiological and hemodynamic correspondences of multisensory integration/binding
  1. Tez No: 920526
  2. Yazar: EBRU COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Physiology, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Dış dünyaya dair beyinde oluşturulan algı, multisensorial duyusal deneyimlerin zengin bir kombinasyonundan oluşur, farklı modalite girdilerinin uygun şekilde entegrasyonunu gerektirir. Son yıllarda multisensorial işlemlemenin nasıl gerçekleştiğine dair çalışmalar artmış olsa da hala elektrofizyolojik, hemodimamik karşılıkları araştırılmaya ihtiyaç duyulan konulardandır. Buradan hareketle mevcut çalışmada multisensorial uyaranların nasıl bağlandığını ve bu bağlanma sırasındaki kortikal bileşenlerini elektrofizyolojik (EEG) ve hemodinamik (fNIRS) yöntemler kullanarak araştırılmıştır. Çalışmaya sağlıklı ve 18-25 yaş arası 20 kişi katılmıştır. Katılımcılara unisensorial(US) ve multisensorial(MS) uyaranlanlardan oluşan 5 farklı uyaran sunulmuş, bu sırada eşzamanlı EEG-fNIRS kaydı alınmıştır. Katılımcılara 2 farklı görev yaptırılmıştır. Görevlerden birinde katılımcılar uyaranları pasif olarak izlerken diğerinde uyaranları algıladıkları anda yanıt vermektedir. Çalışma sonuçları incelendiğinde, katılımcılar MS uyaranlara US uyaranlardan daha kısa sürede yanıt verdiği görülmektedir (p=,000, pbonferroni
Özet (Çeviri)
The perception of the external world consists of a rich combination of multisensory sensory experiences, requiring integration of multisensory inputs. Although studies on multisensory processes have increased in recent years, the cortical components of these processes, and the electrophysiological, and hemodynamic correlates are still topics that need to be investigated. Based on this, the current study investigated how multisensory stimuli are connected and the cortical components during this connection using electrophysiological (EEG) and hemodynamic (fNIRS) methods. Participants were presented with 5 different stimuli consisting of unisensory(US) and multisensory stimuli(MS), simultaneous EEG-fNIRS recordings taken during this time were obtained from 20 healthy participants aged between 18-25 years. Participants were assigned to 2 different tasks, passive and active task. Analysis results demonstrated that participants respond to MS faster than US (p=,000, pbonferroni