Bandgap simulation for type-II superlattice semiconductor photodetectors
Tip-II süperörgü yarıiletken fotodedektörler için bant aralığı simülasyonu
- Tez No: 920524
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SERİNCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, GaSb/InAs katmanlı InSb ara yüzlü tip-II süperörgü (T2SL) yarıiletken fotodedektör yapıları incelenmiş ve bu nanoyapıların bant yapısı hesaplamaları, MATLAB üzerinde çalışan simülasyon programı ile hesaplanmıştır. Çalışmada, k·p pertürbasyon metodu, etkin kütle yaklaşımı, ampirik psödopotansiyel metodu ve yoğunluk fonksiyonel teorisi gibi yöntemler arasından çok ince (≤ 1 Monolayer) arayüz kalınlıklarındaki bant yapısı hesaplamalarında daha üstün doğruluk derecesi sağlaması nedeni ile ampirik sıkı bağlanma metodu (empirical tight binding method, ETBM) kullanılmıştır. Her bir yapı için çalıştırılan simülasyon, yarıiletken bant yapısı hesaplamalarının doğrulaması için teorik (hesaplanan) ve Nanoboyut Araştırma Laboratuvarı'nda yapılan deneysel sonuçların karşılaştırılması ile teyit edilmiştir. Simülasyon hesapları, süperörgü katman kalınlıklarının ve arayüz kalınlıklarının T2SL bant yapısı ve dalga boyu üzerindeki etkisini göstermiştir. Arayüz katmanları için ise simülasyon programında yeni bir hesaplama yaklaşımı geliştirilmiştir. Son olarak, gelecek çalışma önerileri olarak, orta-kızılötesi T2SL ve uzun-kızılötesi T2SL fotodedektör yapı tasarımları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, GaSb/InAs based type-II superlattice (T2SL) semiconductor photodetector structures with InSb interface layers has been investigated and the band structure of T2SL semiconductor nanostructures have been calculated via a simulation program which operates in MATLAB. The empirical tight binding method (ETBM) which was selected from several band structure computation methods including the k·p perturbation method, envelope function approximation, empirical pseudopotential method, and density functional theory was used in the simulation program due to its superior accuracy in calculating the band structure of superlattice semiconductors with very thin (≤ 1 ML) interface layers. The verification of the simulation band structure computing iterations for each structure was confirmed by the comparison of the theoretical (calculated) and experimental results which were obtained from the previous studies in the Nanoboyut Research Laboratory. The simulation computations clearly demonstrated the impact of both superlattice layer thickness and interface layer thickness on the band structure and cut-off wavelength of the T2SL photodetector semiconductors. For the interface layers, a new calculation approach has been developed to enhance the simulation program. Finally, designs for mid-wave infrared T2SL and long-wave infrared T2SL photodetector structures have been suggested for the future studies.