Mekanik bel ağrısı olan bireylerde kor stabilizasyonegzersizleri ve dinamik nöromusküler stabilizasyonegzersizlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of core stabilizationexercises and dynamic neuromuscular stabilizationexercises in individuals with mechanical low back pain
  1. Tez No: 920544
  2. Yazar: ÖZLEM GÖZLERSÜZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE YILMAZ MENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma mekanik bel ağrı problemi yaşayan bireylerde kor stabilizasyon ve dinamik nöromusküler stabilizasyon egzersizlerinin gövde fleksiyon ve ekstansiyon dayanıklılığı, yan köprü testi, ağrı skalası ve SF-36 yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktadır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 40 MBA'lı birey katıldı ve kor stabilizasyon egzersiz (KSE) grubu ve dinamik nöromüsküler stabilizasyon egzersiz (DNS)grubu olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma tek kör randomize kontrollü bir çalışma olarak yapıldı. Çalışmaya katılan bireylerde, gövde fleksiyon ve ekstansiyon dayanıklılık testleri, sağ ve sol yan köprü testi, Oswestry bel özürlülük indeksi, vizüel analog skalası ve SF-36 yaşam kalitesi değerlendirildi. SF-36 yaşam kalitesi anketinde fiziksel fonksiyon, fiziksel rol güçlüğü, duygusal sorunlar, enerji/yoğunluk, duygusal esenlik, sosyal işlevsellik anket ile değerlendirildi. Bireylerin demografik verileri anket yoluyla toplandı. Çalışmaya katılan bireylere egzersizler 6 hafta boyunca, haftada 2 seans olmak üzere toplamda 12 seans uygulandı. Çalışmamız sonucunda Vizüel Analog Skalası değerlerinde, gövde fleksiyon ve ekstansiyon sürelerinde, emosyonel rol güçlüğü ve enerji canlılık seviye skorunda DNS grubu KSE grubuna göre daha fazla iyileşme gösterdi (p0.05). Çalışmamız sonucunda DNS egzersizlerinin mekanik bel ağrılı bireylerde kullanılabileceği sonucu çıkarılmıştır. İleri çalışmalarda değerlendirme ölçütlerinde ileri ölçüm yöntemleri kullanılarak (mr, ultason gibi), kas ölçümleri görüntüleme yöntemleri ile değerlendirilerek egzersizin kor sistem üzerinde etkilerinin daha iyi araştırılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study compares the effects of core stabilization and dynamic neuromuscular stabilization exercises on trunk flexion and extension changes, side bridge test, pain scale and sf-36 quality of life in individuals with mechanical low back pain problems. 40 individuals with mechanical low back pain who met the criteria participated in the study and were divided into two groups as core stabilization exercise (CSE) group and dynamic neuromuscular stabilization exercise (DNS) group. The study was conducted as a single-blind randomized controlled trial. In the individuals participating in the study, trunk flexion and extension endurance tests, right and left side bridge test, oswestry waist flexibility index, visual analog scale and SF-36 quality of life were evaluated. In the SF-36 quality of life questionnaire, physical function, physical role strength, emotional problems, energy/intensity, emotional well-being, and social functionality were assessed with the questionnaire. Demographic data of the participants were collected through the questionnaire. Individuals participating in the study exercised for a total of 12 sessions, 2 sessions per week for 6 weeks. As a result of our study, there was a greater improvement in VAS values, trunk flexion and extension times, emotional role difficulty, and energy vitality level scores in the DNS group compared to the KSE group (p0.05). As a result of our study, it was concluded that DNS exercises can be used in individuals with mechanical low back pain. In further studies, it is recommended that the effects of exercise on the core system be better investigated by using advanced measurement methods (such as MRI, ultrasound) in the evaluation criteria and by evaluating muscle measurements with imaging methods.