Eklem kıkırdak defektlerine hücreden arındırılmış insan omentumu ve hidroksiapatit ile hazırlanan bilayer biyoçatı, mezenkimal kök hücre ve PRP kombinasyonlarının uygulanması ile iyileşmenin değerlendirilmesi – sıçan modeli
Evaluation of healing of the articular cartilage defects with application of decellularised human omentum scaffold, mesenchymal stem cells and PRP combinations - rat model
- Tez No: 920543
- Danışmanlar: PROF. DR. EGEMEN TURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Osteokondral defektlerin ideal tedavisi tartışmalıdır. Palyatif, onarıcı ve restoratif gibi birçok cerrahi yöntem tanımlanmıştır. Rejeneratif tedavi yöntemleri içindeki doku mühendisliği çalışmaları, farklı biyomalzemeler kullanarak ideal iskeleler üretmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla hücreden arındırılmış insan omentumu ile hazırlanan kompozit çift tabakalı biyoçatının kıkırdak defektlerinin iyileşmesinde etkili olabileceği varsayımı yapılmıştır. Etkinin mezenkimal kök hücre (MKH) ve PRP eklenmesi ile arttırılması öngörülmüştür. In vivo deneylerde Wistar albino sıçan kullanıldı. Deney grupları olarak kontrol (K) grubunda işlem uygulanmadı. O grubu sadece hücreden arındırılmış insan omentum kompozit biyoçatısı, OK grubu biyoçatı ile MKH, OP grubu biyoçatı ile PRP, OKP grubu ise biyoçatı, MKH ve PRP birlikte uygulanarak 12 haftalık takip sonucunda makroskopik ve histomorfometrik değerlendirme yapıldı. Makroskopik değerlendirmede O grubunun ve OKP grubunun skorlarının K grubu skorlarına göre yüksek olduğu görüldü. Defekt alanındaki baskın dokunun yapısı tüm gruplarda fibröz ve hiyalin kıkırdak arasında değişkenlik gösterdi. Kıkırdak matriks, hücre dağılımı ve subkondral kemiğin yeniden yapılanma sürecine ait skorlar 12. haftada kontrol ve deney gruplarında benzer olarak değerlendirildi. OKP grubu tek başına O uygulanan ve OK grubuna göre daha yüksek skor aldı. OKP grubunun OK grubuna göre toplam skorlarının daha yüksek olması, PRP'nin iyileştirici etkisini destekledi. OK uygulaması O uygulanan gruba göre daha iyi kalsifiye kıkırdak yapılanması sağladı. MKH ve PRP omentum iskelesinin etkisine beklenilen düzeyde olumlu katkıda bulunamadı. Sonuç olarak tek doz ve 12 haftalık tek zaman penceresinde uygulanan hücresizleştirilmiş omentum kompozit ksenogrefti, MKH ve PRP ortobiyolojik girişimleri osteokondral defekt rejenerasyonunda sınırlı etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The ideal treatment of osteochondral defects is controversial. Many surgical methods, such as palliative, repair, and restorative, have been defined. Tissue engineering studies within regenerative treatment methods aim to produce ideal scaffolds using different biomaterials. For this purpose, a composite bilayer scaffold prepared with decellularized human omentum may be effective in the healing of cartilage defects. It is envisaged that the effect will be increased by adding mesenchymal stem cells (MSCs) and PRP. Wistar albino rats were used in in vivo experiments. No procedure was applied to the control (N) group as experimental groups. The O group was treated with only a decellularized human omentum composite scaffold, the OM group with scaffold and MSCs, the OP group with scaffold and PRP, and the OMP group with scaffold, MSCs, and PRP. Macroscopic and histomorphometric evaluations were performed after 12 weeks of follow-up. In the macroscopic evaluation, it was observed that the scores of the O and OMP groups were higher than the scores of the N group. The structure of the dominant tissue in the defect area varied between fibrous and hyaline cartilage in all groups. Scores related to cartilage matrix, cell distribution, and subchondral bone remodelling process were evaluated as similar in control and experimental groups at 12 weeks. OMP group scored higher than O alone and OM groups. The fact that the OMP group had higher total scores than the OM group supported the healing effect of PRP. OM application provided better-calcified cartilage formation compared to the O group. MSC and PRP did not contribute positively to the effect of the omental scaffold at the expected level. In conclusion, decellularized omentum composite xenograft, MSC, and PRP orthobiological interventions applied in a single dose and a single time window of 12 weeks showed limited effect on osteochondral defect regeneration.