Fetal kardiyovasküler anomalilerin prenatal tanılarının, neonatal sonuçlarının,postnatal kısa ve uzun dönem nörogelişimsel bulgularının retrospektif olarakincelenmesi
F. retrospective analysis of prenatal diagnoses, neonatal outcomes,and short- and long-term neurodevelopmental findings in fetalcardiovascular anomalies
- Tez No: 920548
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR DEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Fetal Kardiyovasküler Anomalilerin Prenatal Tanilarinin, Neonatal Sonuçlarinin, Postnatal Kisa Ve Uzun Dönem Nörogelişimsel Bulgularinin Retrospektif Olarak İncelenmesi. Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlık Tezi, Ankara, 2024. Günümüzde sık izlenen anomalilerinden biri olan KKH'li hastalarda mortalitenin azalmasıyla birlikte nörogelişimsel sorunlar önemli bir morbidite haline gelmiştir. Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nde 2005-2024 yılları arasında fetal KKH ön tanısı ile değerlendirilmiş hastaların nörogelişimsel sonuçlarının retrospektif analizi yapılmıştır. Nörogelişimsel bozukluklar DSÖ Uluslararası Bozukluk, Özürlülük ve Engellilik Sınflaması temel alınarak normal, hafif, orta, şiddetli olmak üzere dört kategoriye ayrılmıştır. 2 yaş altı çocuklar, 34 hafta altı doğum yapmış olanlar, genetik anomalisi olanlar dışlanarak izole KKH'sı olan hastalar dahil edilmiştir. Çalışma popülasyonunda 115 KKH hastasının 61 (%53,1)'i normal nörogelişimsel sonuçlar gösterirken, 54 (%46,9) hastada nörogelişimsel bozukluk saptanmıştır. Bulguların KKH grupları ile ilişkisi incelendiğinde AVSD'de %83,4 (n=5/6), sol kalp hastalıklarında %52,1 (n=12/23), konotrunkal anomalilerde %42,1 (n=24/46) bulgu izlenmiştir. KKH alt gruplarında AVSD %83,4 (n=5/6), HRHS %80 (n=4/5), DORV %77,7 (n=7/9), HLHS %75 (n=3/4) oranında bulgu izlenmiştir. Nörogelişimsel alanlarda en sık karşılaşılan problemler %17,2 motor beceri, %15,6 bilişsel işlevler, %14,7 dil bozuklukları olarak saptanmıştır. İlişkili risk faktörlerinden perioperatif nöbet, CPR, ECMO gerekliliği faktörlerinin etkili olabileceği gösterilmiş olsa da multivariate analizlerde istatistiksel anlamlı çıkmamıştır. Antenatal dönemde KKH anomalili hastalara danışmanlık verirken olası mortalite ve morbiditeler ile birlikte nörogelişimsel gecikme ve problemler hakkında bilgilendirme yaparak sağlıklı kararlar alınmasını, hastaların sürece hazırlıklı olmasını sağlayarak hasta yönetimine önemli bir katkı sunar.
Özet (Çeviri)
Retrospective Analysis of Prenatal Diagnoses, Neonatal Outcomes, and Short- and Long- Term Neurodevelopmental Findings in Fetal Cardiovascular Anomalies. Hacettepe University, Faculty of Medicine, Obstetrics and Gynecology Residency Thesis, Ankara, 2024. In recent years, with decreasing mortality rates among CHD patients which is one the most frequently observed anomaly, neurodevelopmental issues have emerged as significant comorbidities. This study presents a retrospective analysis of the neurodevelopmental outcomes of patients with fetal CHD diagnosis between 2005 and 2024 in the Department of Obstetrics and Gynecology at Hacettepe University. Neurodevelopmental disorders were classified based on the World Health Organization (WHO) International Classification of Impairments, Disabilities, and Handicaps into four categories: normal, mild, moderate, and severe. Children under 2 years of age, those born before 34 weeks of gestation and with genetic anomalies were excluded from the study, focusing on those with isolated CHD. Of the 115 CHD patients 61(53,1%) exhibited normal neurodevelopmental outcomes, while 54 (46,9%) presented with abnormal outcomes. When assessing the association of neurodevelopmental findings with CHD types, the incidence was found to be 83.4% in AVSD (n=5/6), 52.1% in left heart diseases (n=12/23), and 42.1% in conotruncal anomalies (n=24/46). Among CHD subgroups, the highest incidences were observed in AVSD (83.4%, n=5/6), HRHS (80%, n=4/5), DORV (77.7%, n=7/9), and HLHS (75%, n=3/4). The most frequently observed neurodevelopmental issues included motor skill deficits (17.2%), cognitive impairments (15.6%), and speech disorders (14.7%). While perioperative seizure history, CPR and ECMO need were identified as potential risk factors for neurodevelopmental outcomes, multivariate analysis did not yield any statistically significant associations. Counseling on possible mortality, morbidity and neurodevelopmental delay to families in the antenatal period is essential for aiding them in making informed decisions and preparing for challenges.