Geriatrik popülasyondaki benign jinekolojik cerrahilerde morbidite ve mortaliteyi belirleyen faktörlerin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of factors determining morbidity andmortality in benign gynecologic surgeries in the geriatric population
- Tez No: 920552
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER SELÇUK TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Geriatrics, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Geriatrik Popülasyondaki Benign Jinekolojik Cerrahilerde Morbidite ve Mortaliteyi Belirleyen Faktörlerin Retrospektif Değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlık Tezi, Ankara, 2024. Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı'nda 2014-2024 arasında opere edilen 716 geriatrik hasta bilgilerinin retrospektif analizini sunmaktadır. Yaşlanma sürecine bağlı olarak artan kırılganlık (frailty), cerrahi girişimlerin risk profilini değiştirmekte ve postoperatif morbidite insidansını yükseltmektedir. Kırılganlık yaşa bağlı fizyolojik rezerv kaybıyla stres faktörlerine karşı duyarlılığı artıran bir sendrom olarak tanımlanmış ve son yıllarda perioperatif risk değerlendirmelerinde önemli bir parametre haline gelmiştir. Bu çalışmada kırılganlık ölçeği olarak Laboratuvar Testine Dayalı Kırılganlık İndeksi (Fİ-LAB), morbidite gruplandırması için Clavien-Dindo sınıflandırılması kullanılmıştır (ciddi morbidite ≥ sınıf 3 kabul edilmiştir) ve parametrelerin ciddi morbidite üzerindeki etkisi lojistik regresyon analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Retrospective Evaluation of Factors Determining Morbidity and Mortality in Benign Gynecologic Surgeries in the Geriatric Population. Hacettepe University, Thesis in Obstetrics and Gynecology, Ankara, 2024. The increasing geriatric population has raised concerns about the risks and outcomes associated with gynecological surgeries. This study presents a retrospective analysis of 716 geriatric patients who underwent benign gynecologic surgeries between 2014 and 2024 at Hacettepe University Hospital's Department of Obstetrics and Gynecology. Frailty, defined as a syndrome of diminished physiological reserve increasing vulnerability to stress factors, has recently emerged as a crucial parameter in perioperative risk assessments of geriatric patients. In this study, the Laboratory-based Frailty Index (FI LAB) was employed as the frailty scale, while the Clavien-Dindo Classification was used to categorize morbidity (with severe morbidity defined as grade 3 or higher). The impact of various parameters on severe morbidity was evaluated via logistic regression analysis.