Akut iskemik inme ile başvuran hastalarda başvuru esnasındaki Şok İndeksi, Modifiye Şok İndeksi, Yaş Şok İndeksi, Ters Glaskow Koma Skalası Şok İndeksi ve Hipoksik Yaş Şok İndeksinin mortalite ve Modifiye Rankin Skoru üzerindeki etkisi
Effects of Shock Index, Modified Shock Index, Age Shock Index, Reverse Glaskow Coma Scale Shock Index and Hypoxic Age Shock Index on mortality and Modified Rankin Score in patients admitted with acute ischemic stroke
  1. Tez No: 920570
  2. Yazar: CANSU ULUDAĞ TUNÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKUMUŞ, UZMAN DİLBER ÜÇÖZ KOCAŞABAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş: Akut iskemik inme, zaman bağımlı bir hastalık olup, tedavinin geciktiği her saniye geri dönüşü olmayan beyin dokusu kaybına neden olur. Bu nedenle, inme hastalarının hızlı değerlendirilmesi, prognozun belirlenmesi ve tedaviye yönlendirilmesi hayati öneme sahiptir. İnme yönetiminde kullanılan şok indeksleri, basit hesaplama yöntemleriyle acil serviste hızla değerlendirilebilecek önemli parametrelerdir. Bu çalışma, farklı şok indekslerinin mortalite ve modifiye Rankin skoru üzerindeki etkilerini değerlendirerek, bu indekslerin inme hastalarında erken tahmin araçları olarak kullanım potansiyelini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Gereç-Yöntem: Bu çalışma, prospektif, gözlemsel ve tek merkezli bir tasarımla Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiş olup, ilk 24 saat içinde inme belirtileri ile başvuran 18 yaş üstü 520 hasta dahil edilmiştir. Dahil edilen hastaların demografik özellikleri, vital bulguları, laboratuvar parametreleri, Glaskow Koma Skalası, NIHSS ve Modifiye Rankin Skoru (mRS) kaydedilmiştir. Şok indeksleri (Şok İndeksi, Yaş Şok İndeksi, Modifiye Şok İndeksi, Ters Glaskow Koma Skalası Şok İndeksi, Hipoksik Yaş Şok İndeksi) hesaplanarak, 3 aylık takip sürecinde intrakraniyal kanama, mortalite ve mRS değişimleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmada 3 aylık takip süresinde %19,8 oranında mortalite gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute ischemic stroke is a time-dependent condition where every second of delayed treatment results in irreversible brain tissue loss. Therefore, rapid assessment, prognosis determination, and timely intervention are crucial in stroke management. Shock indices, utilized in stroke management, are essential parameters that can be quickly evaluated in the emergency setting using simple calculations. This study aims to evaluate the impact of various shock indices on mortality and modified Rankin Scale (mRS) scores, highlighting their potential as early predictive tools in stroke patients. Materials and Methods: This prospective, observational, single-center study was conducted at Ankara Training and Research Hospital, including 520 patients aged 18 years and older who presented with acute stroke symptoms within the first 24 hours. Demographic data, vital signs, laboratory parameters, Glasgow Coma Scale (GCS), NIHSS, and modified Rankin Scale (mRS) scores were recorded. Shock indices (Shock Index, Age Shock Index, Modified Shock Index, Reverse Glasgow Coma Scale Shock Index, and Hypoxic Age Shock Index) were calculated, and intracranial hemorrhage, mortality, and mRS changes were evaluated over a 3-month follow-up period. Results: A 3-month follow-up revealed a 19.8% mortality rate.