Acil servise saldırı sebebiyle başvuran hastaların hava durumu ile ilişkisinin incelenmesi
A review of the relationship between weather conditions and patients admitted to the emergency department due to assault
  1. Tez No: 920571
  2. Yazar: ABDULLAH EMİN GÖNÜLAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA KEMAL GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Saldırı acil servise sık başvuran önemli bir travma türüdür ve travma, dünya genelinde ölüm ve sakatlıkların önde gelen nedenlerinden biri olarak önemli bir halk sağlığı sorunudur. Çalışmada, saldırı vakalarının türleri, bu vakaların gerçekleştiği zaman dilimleri ve hava durumu verileri retrospektif olarak değerlendirilmiş; elde edilen bulgularla saldırı vakalarının çevresel faktörlerle ilişkisine dair kapsamlı bir analiz yapılmıştır. Bu bağlamda, tez çalışması iklimsel koşullar ile hastaneye yatış, acil cerrahi ihtiyacı, mortalite ve acil servis başvuruları arasındaki ilişkiyi inceleyerek literatüre özgün bir katkı sağlamayı hedeflemektedir. Gereç-Yöntem: Bu çalışma retrospektif dosya tarama yöntemiyle yapılmıştır. 2023 yılı boyunca Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne saldırı sebebiyle başvuran 18 yaş üstü ve dahil edilme kriterlerini sağlayan hastaların yaş, cinsiyet, başvuru günü, başvuru saati, gelişen yaralanmaların türü, yaralanmalar neticesinde ilgili birimlere konsültasyon ihtiyacı, hayati tehlikesi, cerrahi ihtiyacı, yatış /sevk gereksinimi ve 24 saatlik mortalitesinin verileri toplandı. Ayrıca günlük ortalama hava sıcaklıkları, yağış durumu, rüzgâr hızı ve ayın evreleri toplandı. Bulgular: Çalışmaya 4042 hasta dahil edildi. Hastaların %64,5'i erkek, %35,5'i kadın, yaş ortancaları ise 32 olarak görülmüştür. Saldırı sebepleri en sık olarak darp %88,3, delici-kesici alet yaralanması (DKAY) %8,2, ateşli silah yaralanması (ASY) %3 şeklinde görüldü. Hastaların %94,2'ü taburcu olurken %5,6'sının yatışı yapılmış ve %0,2'si exitus olmuştur. Travma türlerinin saat dilimleri ile olan ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p değerleri sırasıyla darp için
Özet (Çeviri)
Objective: Assault is a significant type of trauma frequently encountered in emergency departments and constitutes a major public health issue as one of the leading causes of death and disability worldwide. In this study, the types of assault cases, the time periods in which these cases occurred, and weather data were retrospectively evaluated, and a comprehensive analysis of the relationship between assault cases and environmental factors was made with the findings obtained. In this context, this thesis aims to make a unique contribution to the literature by examining the relationship between climatic conditions and hospitalization, need for emergency surgery, mortality and emergency department visits. Materials and Methods: This study was conducted by retrospective file review method.. Data were collected from patients aged 18 and above who presented to the Emergency Department of Ankara Training and Research Hospital in 2023 due to assault and met the inclusion criteria. The data included age, gender, admission day and time, types of injuries, consultation needs with relevant units, life-threatening conditions, surgical requirements, hospitalization or transfer to another hospital, and 24-hour mortality rates. Additionally, daily average temperatures, precipitation status, wind speed, and moon phases were gathered. Results: A total of 4042 patients were included in the study. Of these, 64.5% were male and 35.5% were female, with a median age of 32 years. The most common causes of assault were physical assault (88.3%), penetrating-cutting injuries (DKAY) (8.2%), and firearm injuries (ASY) (3%). While 94.2% of the patients were discharged, 5.6% were hospitalized, and 0.2% were deceased. The relationship between trauma types and timeframes was found to be statistically significant (p-values: