KOAH alevlenmesi ile acil servise başvuran hastalarda olgunlaşmamış granülosit sayısının prognostik değerinin araştırılması
Investigation of the prognostic value of immature granulocyte count in patients presenting to the emergency department with exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 920589
  2. Yazar: KÜBRA TAZE ELLİDÖRT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: İmmatür granülositler (IG) inflamasyon durumunda erken tepki vererek enfeksiyonların tanınmasında ve mortalitenin tahmininde kullanılabilir. Bu çalışmada enfeksiyonlar ve çevresel faktörler ile tetiklenerek inflamatuvar bir süreç geliştiren KOAH alevlenmelerinde, IG sayısının 30 günlük prognostik değerini, KOAH alevlenme şiddeti, pnömoni ciddiyeti ve acil servis sonlanımıyla ilişkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Bu prospektif gözlemsel kohort çalışması, Kocaeli Üniversitesi Hastanesi acil servisinde Eylül 2023-2024 tarihleri arasında KOAH alevlenme tanısı alan hastalarda gerçekleştirildi. IG sayısının KOAH şiddeti, pnömoni ciddiyeti, acil servis sonlanımı ile ilişkisi ve IG ve CRP arasında korelasyon araştırıldı; 30 günlük kötü sonlanımı öngörmede prognostik performansı değerlendirildi. Bulgular: Çalışma183 hasta ile gerçekleştirildi. 30 günlük takip sonunda toplam 83 (%45,4) hastada kötü sonlanım gerçekleşti. Hastaların ortalama IG sayısı kötü sonlanım gerçekleşen grupta 0,13 ± 0,2 x109/µL, kötü sonlanım gerçekleşmeyen grupta 0,11 ± 0,24 x109/µL olup gruplar arasında benzerdi (p=0,353). Gruplar arasında KOAH şiddetleri açısından fark yoktu. Kötü sonlanım gerçekleşen hastaların 15'inde (%18) pnömoni yoktu; 7'sinde (%8) hafif, 61'inde (%74) ağır pnömoni vardı (p=0,032). IG sayısı tüm kötü sonlanımlar için EAA değeri 0,576 (%95GA: 0,493-0,659), kesim değeri 0,04 alındığında 30 günlük kötü sonlanım için sensitivite %65 (%95GA: 0,54-0,75), spesifite %41 (%95GA: 0,31-0,51) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Immature granulocytes (IG) can be used to recognise infections and predict mortality by reacting early in case of inflammation. In this study, we aimed to investigate the 30-day prognostic value of IG count and its association with COPD exacerbation severity, pneumonia severity and emergency department outcome in COPD exacerbations that develop an inflammatory process triggered by infections and environmental factors. Methods: This prospective observational cohort study was conducted in patients diagnosed with COPD exacerbation in Kocaeli University Hospital emergency department between September 2023-2024. The association of IG count with COPD severity, pneumonia severity, emergency department outcome, and correlation between IG and CRP were investigated; prognostic performance in predicting 30-day poor outcome was evaluated. Results: The study was performed in 183 patients. At the end of 30-day follow-up, a total of 83 (45.4%) patients had a poor outcome. The mean IG count was 0.13 ± 0.2 x109/µL in the poor outcome group and 0.11 ± 0.24 x109/µL in the non-poor outcome group and was similar between the groups (p=0.353). There was no difference in COPD severity between the groups. Among patients with poor outcome, 15 (18%) had no pneumonia, 7 (8%) had mild pneumonia and 61 (74%) had severe pneumonia (p=0.032). When the AUC value for all poor outcomes was 0.576 (95%CI: 0.493-0.659) and the cut-off value was 0.04, the sensitivity for 30-day poor outcome was 65% (95%CI: 0.54-0.75) and the specificity was 41% (95%CI: 0.31-0.51).