Saçlı deri frontal bölge alopesilerinin ayırıcı tanısında trikoskopinin yeri
The role of trichoscopy in the differential diagnosis of frontal alopecia of the scalp
- Tez No: 920594
- Danışmanlar: PROF. DR. İJLAL ERTURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Alopesi veya saç dökülmesi yaygın olarak görülen ve hastalarda sıklıkla psikolojik stres yaratan bir durumdur. Alopesilerin ayırıcı tanısında klinik ve fizik muayene bulguları her zaman yeterli olmamaktadır. Saçlı deri biyopsisi ise invaziv olması nedeniyle her zaman uygulanamaz. Trikoskopi (saç ve saçlı deri dermatoskopisi) saç hastalıklarının tanısını koymak ve takibini yapmak için kullanılır. Çıplak gözle görülemeyen morfolojik yapıları tanımamızı sağlayan hızlı ve invaziv olmayan bir tekniktir. Trikoskopinin doğruluğunu ve tutarlılığını artırmak için standardize edilmeye ihtiyacı vardır. Çalışmamızda tanısında oldukça zorlandığımız özellikle frontal bölgede alopesi ile seyreden traksiyonel alopesi (TA), erkek tipi saç dökülmesi (MAGA), kadın tipi saç dökülmesi (FAGA) ve telogen effluvium (TE) gibi hastalıkların trikoskopi ile ayırıcı tanılarının yapılabilmesi ve trikoskopik standardizasyona katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmamıza Aralık 2023- Mayıs 2024 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran saç dökülmesi şikayeti olup muayenede frontal bölgede alopesisi olan 30'u FAGA, 17'si MAGA, 28'i TA, 25'i TE, 3'ü frontal fibrozan alopesi ve 4'ü trikotillomani tanılı 107 hasta alındı. Hastaların demografik ve klinik özellikleri, deri fototipleri, türban kullanımı, saç bağlama şekli ve saç şekillendirme yöntemi kaydedildi. Tüm hastaların videodermatoskop aracılığıyla saçlı deri frontal, verteks, temporal ve oksipital bölgeleri fotoğraflandı ve her bölge 4 görsel ile kıl şaftı bulguları, foliküler bulgular, perifoliküler bulgular, saç dağılım paterni, damar paterni ve saçlı deri bulguları olmak üzere 6 ana başlık altında trikoskopik açıdan değerlendirildi. Veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) versiyon 29.0 kullanılarak analiz edildi. Frontal bölgede yeniden uzayan saç bulgusu; TE tanılı hastaların 23'ünde (%92), TA tanılı hastaların 19'unda (%67,9), FAGA tanılı hastaların 10'unda (%33,3) ve MAGA tanılı hastaların 4'ünde (%23,5) izlendi. Frontal bölgede saç tozu bulgusu; TA tanılı 5 (%17,9) hastada, MAGA tanılı 1 (%5,9) hastada izlenirken TE ve FAGA tanılı hiçbir hastada izlenmedi. Frontal bölgede çap farkı bulgusu; FAGA tanılı hastaların 27'sinde (%90), MAGA tanılı hastaların 17'sinde (%100), TA tanılı hastaların 25'inde (%89,3) ve TE tanılı hastaların 9'unda (%36) izlendi. Vertekste peripilar bulgu FAGA tanılı hastaların 2'sinde (%6,7), MAGA tanılı hastaların 4'ünde (%23,5) ve TA tanılı hastaların 1'inde (%3,6) izlendi. TE tanılı hiçbir hastada izlenmedi. Frontal bölgede tekli foliküler ünite bulgusu sayı ortalaması FAGA (10,70 ± 6,59), MAGA (13,12 ± 9,05) ve TA (9,21 ± 3,99) tanılı hasta gruplarında TE (4,16 ± 2,88) tanılı hasta grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksekti. Frontal bölgede vellüs saç bulgusu sayı ortalaması MAGA (16,18 ± 13,12) tanılı hasta grubunda FAGA (4,63 ± 5,92) ve TE (1,16 ± 2,49) tanılı hasta gruplarına göre anlamlı düzeyde daha yüksekken FAGA ve TA (6,11 ± 4,55) tanılı hasta gruplarında da TE tanılı hasta grubuna göre anlamlı düzeyde yüksekti. Frontal bölgede ince saç bulgusu sayı ortalaması FAGA (14,30 ± 7,55), MAGA (16,35 ± 8,35) ve TA (12,07 ± 5,08) tanılı hasta gruplarında TE (5,84 ± 4,42) tanılı hasta grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksekti. Sonuçlarımız trikoskopinin alopesilerin ayırıcı tanısında yararlı olduğunu ve saçlı deri biyopsi ihtiyacını azaltabileceğini düşündürmektedir. Çalışmamız ayırıcı tanısında zorlandığımız alopesilerde trikoskopinin daha verimli ve doğru kullanımı ile ilgili atılacak yeni adımların öncüsü olabilir. Trikoskopik bulguların standartize edilebilmesi ve tüm alopesilerde trikoskopik bulguların doğru şekilde kullanılabilmesi için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Alopecia or hair loss is a common condition that often causes psychological stress in patients. Clinical and physical examination findings are not always sufficient for the differential diagnosis of alopecia. Due to being an invasive procedure, scalp biopsy is not always performed. Trichoscopy (hair and scalp dermatoscopy) is used for diagnosing and following-up hair diseases, also a rapid and non-invasive technique allowing us to recognize invisible morphological structures with the naked eye. Trichoscopy needs to be standardized to improve its accuracy and consistency. It is aimed to make differential diagnoses of diseases like traction alopecia (TA), male pattern hair loss (MAGA), female pattern hair loss (FAGA) and telogen effluvium (TE) affecting also frontal scalp with trichoscopy and to contribute to trichoscopic standardization. Between December 2023 and May 2024, 107 patients with alopecia including the frontal region, 30 of whom were diagnosed as FAGA, 17 as MAGA, 28 as TA, 25 as TE, 3 as frontal fibrosing alopecia and 4 as trichotillomania were included in the study. Demographic and clinical characteristics, skin phototypes, turban use, hair tying style and hair styling method were recorded. The frontal, vertex, temporal and occipital regions of the scalp were photographed using a videodermoscope and each region was evaluated trichoscopically with 4 images under 6 main categories: hair shaft findings, follicular findings, perifollicular findings, hair distribution pattern, vascular pattern and scalp findings. Data were analyzed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 29.0. Regrowing hairs sign in the frontal region was observed in 23 (92%) patients with TE, 19 (67.9%) patients with TA, 10 (33.3%) patients with FAGA and 4 (23.5%) patients with MAGA. Hair powder in the frontal region was observed in 5 (17.9%) patients diagnosed with TA and 1 (5.9%) patient diagnosed with MAGA, but not in any patient diagnosed with TE and FAGA. Hair diameter diversity in the frontal region was observed in 27 (90%) patients with FAGA, 17 (100%) patients with MAGA, 25 (89.3%) patients with TA and 9 (36%) patients with TE. Peripilar sign in the vertex was observed in 2 patients (6.7%) with FAGA, 4 patients (23.5%) with MAGA and 1 patient (3.6%) with TA. Peripilar sign was not observed in any patient diagnosed with TE. The mean number of single hair follicular unit findings in the frontal region was significantly higher in FAGA (10.70 ± 6.59), MAGA (13.12 ± 9.05) and TA (9.21 ± 3.99) than in TE (4.16 ± 2.88) groups in patients. The mean number of vellus hair findings in the frontal region was significantly higher in MAGA (16.18 ± 13.12) than in FAGA (4.63 ± 5.92) and TE (1.16 ± 2.49) groups in the patients. The mean number of vellüs hair findings in the frontal region was significantly higher in FAGA and TA (6.11 ± 4.55) than in TE groups in the patients. The mean number of thin hair findings in the frontal region was significantly higher in FAGA (14.30 ± 7.55), MAGA (16.35 ± 8.35) and TA (12.07 ± 5.08) than in TE (5.84 ± 4.42) groups in the patients. Our results suggest that trichoscopy is useful in the differential diagnosis of alopecia and may reduce the need for scalp biopsy. Our study may pioneer innovations regarding more efficient and accurate use of trichoscopy in alopecias with difficult differential diagnosis. Further studies are needed to standardize trichoscopic findings and trichoscopy using in alopecias.