Müzikte Barok Dönem ve önde gelen besteciler
Barok Period in music and for runner composers
- Tez No: 92060
- Danışmanlar: PROF. NAZIM KIZAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ MÜZİKTE BAROK DÖNEM VE ÖNDE GELEN BESTECİLER Ayşe Özlem DÖRDÜNCÜ AKDENİZ Müzik AnaSanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: Prof. Nazım Rızayev Barok 16. yüzyılın ortaları ile 18. yüzyılın ilk yarısına kadar Avrupa'da etkin olan sanatsal anlatım biçimidir. Buradaki ifade Rönesans gibi sakin değil aksine taşkın ve heyecanlıdır. Rönesans'dan Neoklasizme kadar devam Barok stili Avrupa stilinin tabii yönden bir gelişmesidir. Barok bestecileri herşeyden önce renge önem vermişlerdir. Bu devir müzikde füg, senfoni, orotorio, kantat ve opera gibi yenilikler gelmiştir. Barok sanat anlayışı Avrupa'nın pek çok ülkesinde ünlü besteci yetiştirmekle birlikte en olgun verimini Almanya'da sağlamıştır. J. S Bach ve eserleri buna en güzel örnektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Baraque was an active art style in the mid-years of the 16 th century and also in the first half of 18 th century. The expression of this style was not quiet as it was at Renaissance, but on the contrary it was high-sprited an exciting. Baraque composers gave prior importance to the colour of art rather than anything else. Baraque that continued from Renaissance to Neo-classism is a natural development of European style. During this period novelties like fugue, symphony, oratorio, cantata and opera came into existence. Though the understanding of Baraque art caused to bring up lots of well- known composers in most of the European countries the best products happened to be in Germany. The works of J.S. Bach are the most beautiful samples.