Çocukluk çağı travmalarının, bağlanma stilleri ve eş seçme stratejileri üzerindeki etkisi
The effect of childhood traumas on attachment styles and mate selection strategies
  1. Tez No: 920603
  2. Yazar: ELİF PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmada, çocukluk çağı travmalarının bireylerin bağlanma stilleri ve eş seçim stratejileri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma, 18-45 yaş aralığındaki evli ve bekar kadınlar ile erkeklerden oluşan bir örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan çevrimiçi olarak doldurulan Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, İlişkiler Ölçeği, Eş Seçme Stratejileri Envanteri ve İlişki Ölçekleri Anketi kullanılarak veriler toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilerek değişkenler arasındaki ilişkiler istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Özellikle duygusal ve cinsel istismar gibi travmatik deneyimlerin kadınlar üzerinde daha fazla etkili olduğu, erkeklerin ise daha çok fiziksel istismar ve ihmal gibi travmalardan etkilendiği saptanmıştır. Cinsel ilişki sıklığı ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişki incelendiğinde, düzenli cinsel ilişkiye giren bireylerin travmaların etkilerini daha iyi yönetebildiği ve psikolojik sağlıklarının daha iyi olduğu belirlenmiştir. Eş seçme stratejileri açısından, kadınların güvenlik ve ekonomik istikrara, erkeklerin ise geleneksel değerler ve fiziksel özelliklere öncelik verdiği tespit edilmiştir. Araştırma, literatüre katkı sağlamakla birlikte, toplumsal cinsiyet rolleri ve aile yapılarının bireylerin travmatik deneyimlerini anlamada önemli bir çerçeve sunduğunu göstermekte, çocukluk travmalarının etkilerini azaltmaya yönelik bireysel ve toplumsal stratejilere dair öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of childhood traumas on individuals' attachment styles and mate selection strategies. The study was conducted on a sample of married and single women and men between the ages of 18-45. Data were collected using the Sociodemographic Information Form, Childhood Trauma Scale, Relationship Scale, Mate Selection Strategies Inventory, and Relationship Scales Questionnaire, which were filled out online from the participants. The collected data were analyzed in the SPSS program and the relationships between the variables were evaluated using statistical methods. It has been determined that traumatic experiences such as emotional and sexual abuse have a greater impact on women, while men are more affected by traumas such as physical abuse and neglect. When the relationship between the frequency of sexual intercourse and childhood traumas is examined, it has been determined that individuals who have regular sexual intercourse can better manage the effects of traumas and have better psychological health. In terms of mate selection strategies, it has been determined that women prioritize security and economic stability, while men prioritize traditional values and physical characteristics. The research contributes to the literature and shows that gender roles and family structures provide an important framework for understanding individuals' traumatic experiences, suggestions are offered for individual and social strategies to reduce the effects of childhood traumas.