Sağlık çalışanlarının tükenmişlik ve duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişki: İstanbul ili örneği
Relationship between burnout and emotional intelligence levels of health workers: The case of Istanbul province
  1. Tez No: 920613
  2. Yazar: İLAYDA NUR AKBOĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAKTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hastalarla birebir ilişki içinde olan sağlık çalışanları gerek yoğun iş temposu gerekse yapılan işin sorumluluğunun çok yüksek olması nedeni ile zaman zaman tükenmişlik yaşayabilmektedirler. Çalışanların karşılaştıkları durumlarda, hasta ve hasta yakınları ile kurdukları iletişimde duygusal zeka seviyelerinin yüksek olması tükenmişlik düzeylerinin azalmasında yardımcı olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının duygusal zeka düzeyinin tükenmişlik üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada, katılımcıların, iyimserlik, duyguları değerlendirme, duyguları kullanma ile duygusal tükenmişlik, duyarsızlaşma, kişisel başarı arasındaki ilişkinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda İstanbul ilinde kamu ve özel sektör sağlık çalışanları arasından araştırmaya katılmayı kabul eden 385 sağlık çalışanına anket uygulanmıştır. Anket formunda katılımcıların demografik bilgilerine yönelik sorular, Maslach (1981) tarafında geliştirilen Maslach tükenmişlik ölçeği, Schutte (2001) tarafında geliştirilen, Schutte duygusal zeka ölçeği soruları yöneltilmiştir. Çalışmanın sonucunda duygusal zeka ile tükenmişlik arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Duygusal zeka ve tükenmişlik ölçeklerinin alt boyutları ile demografik özelliklerin büyük çoğunluğunun arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar arasında göze çarpan en önemli bilgiler ise genç çalışanların ve kadınların diğer gruplara göre tükenmişlik seviyesinin daha yüksek olduğudur. Bu bağlamda genç çalışanlar ve kadın çalışanlar için duygusal zeka düzeylerini arttıracak eğitim programları, stres yönetimi, destek programları ve esnek çalışma koşullarının sağlanması tükenmişliği azaltabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Healthcare workers who are in one-to-one relationship with patients may experience burnout from time to time due to the intense work tempo and the high responsibility of the work done. It is thought that high levels of emotional intelligence in the situations encountered by employees and in their communication with patients and their relatives will help to reduce burnout levels. The aim of this study is to examine the effect of emotional intelligence level on burnout in healthcare workers. In the study, it was aimed to determine the relationship between participants' optimism, evaluation of emotions, use of emotions and emotional burnout, depersonalization and personal accomplishment. In this direction, a questionnaire was applied to 385 health care workers who accepted to participate in the study among public and private sector health care workers in Istanbul. In the questionnaire form, questions about the demographic information of the participants, Maslach burnout scale developed by Maslach (1981), Schutte emotional intelligence scale developed by Schutte (2001) were asked. As a result of the study, it is seen that there is a significant relationship between emotional intelligence and burnout. It was determined that there is a significant relationship between the sub-dimensions of emotional intelligence and burnout scales and most of the demographic characteristics. The most important information that stands out among these results is that young employees and women have higher burnout levels than other groups. In this context, it is thought that providing training programs, stress management, support programs and flexible working conditions that will increase emotional intelligence levels for young employees and female employees can reduce burnout.