Sigorta hizmetinin dağıtımında acente sistemi ve Eskişehir'de sigorta acentelerine ilişkin bir araştırma
Agency system in the distribution of insurance services and a field research about the insurance agencies in Eskişehir
  1. Tez No: 92062
  2. Yazar: MURAT ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ SİGORTA HİZMETLERİNİN DAĞITIMINDA ACENTE SİSTEMİ VE ESKİŞEHİRDE SİGORTA ACENTELERİNE İLİŞKİN BİR ARAŞTIRMA Murat ÖZGÜR İşletme Anabilin) Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman : Doç.Dr. Sevgi Ayşe ÖZTÜRK Son yıllarda ticaretin gelişmesi ve uluslararası boyutunun öne çıkmasıyla birlikte önemi artan sigortacılık, Türkiye'de giderek gelişmekte ve çağdaş bir yapıya kavuşmaktadır. İnsanların gerek güncel yaşamlarında gereksede işletme faaliyetlerinde, sahip olunan varlıkların güvence altma alınmak istenmesi, sigorta yaptırma gereksinimini arttırmaktadır. Ancak Türkiye'de sigortacılık hakkında yapılan araştırmalar yeterli seviyeye ulaşamamıştır. Araştırmaların konuları daha çok fon yaratma kapasitesi, muhasebesi ve sigorta tekniği üzerinde yoğunlaşmış, sigorta hizmetinin dağıtımı aynı yoğunlukta araştırılmamıştır. Bu çalışmada sigorta hizmetinin dağıtımında acente sistemi ve Eskişehir'deki sigorta acentelerinin boyutu incelenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde sigortacılık ve sigorta pazarlamasının temel ilkeleri incelenmiştir. Sigorta kavramı, Türkiye'de ve Dünyada sigortacılık ve sigorta hizmetinin pazarlanması konulan ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde sigorta hizmetinin dağıtım kanalları içerisinde doğrudan ve aracılar kanalıyla sigorta hizmetinin dağıtımı incelenmeye çalışılmıştır. Sigorta hizmetinin dağıtımında yer alan acente sistemi ayrıntılı biçimde üçüncü bölümde incelenmiştir. Bu inceleme içinde acentelerin hukuki yapısı, eğitimi, seçimi ve yönetimine yer verilmiştir. Tez çalışması kapsamında Eskişehir'deki sigorta acentelerinin genel durumunu ortaya çıkartmak amacıyla bir araştırma yürütmüştür ve dördüncü bölüm bu araştırmada elde edilen verilerin derlenmesini kapsamaktadır. Eskişehir'deki acentelerin üretimleri, istihdamları, sigorta şirketleriyle ve müşterilerle olan ilişkileri ve diğer acenteler karşısındaki izledikleri yollar dördüncü bölümde ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT With trade becoming increasingly global in recent years, insurance has assumed greater importance worldwide, Parallel to these developments, insurance in Turkey is continuously improving and becoming more modern. As the need for protecting commercial and private assest grows, so does the demand for insurance. Research into insurance in Turkey, howewer, has not kept pace with the growing industry. Research topics have heretofore focused on capacity for funds creation, funds accouting, and insurance techniques. Distribution of insurance services has curiously failed to attract the attention of researchers. This study aims to examine the agency system in the distribution of insurance services and the insurance agents in Eskişehir. The first section covers the fundamental principles of insurance and insurance marketing, with particular emphasis on the notion of insurance and insurance practices in Turkey and around the world. The second section compares the direct and indirect distribution channels of insurance services. The agency system is studied in detail in the third section. The topics covered include the legal structure of agents, their training, selection and management. As part of this thesis,a research was conducted to arrive at an overview of the insurance agents in Eskişehir. The fourth, and final, section presents the data collected during this researc. The agents 'production, employment, relations with insurance companies and customer, and competitive response to other agents form the topic of this section.