Tiroid fonksiyonları ile proprotein konvertaz subtilisin keksin Tip 9 arasındaki ilişki
Association of serum proprotein convertase subtilisin/kexin Type 9 (PCSK9) level with thyroid function disorders.
- Tez No: 920622
- Danışmanlar: PROF. DR. DERUN TANER ERTUĞRUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Subklinik hipertiroidi , Aşikar hipotiroidi ve Hipertiroidi hastalarınının proprotein konvertaz subtilisin keksin tip 9 (PCSK9) düzeylerini karşılaştırarak tiroid fonksiyon durumunun PCSK9 üzerindeki etkisini göstermeyi ve tiroid hormonlarının lipid metabolizmasına olan etkisinin PCSK9 üzerinden olup olmadığına dair kanıt elde etmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM : Çalışmamıza Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Servisi ve İç Hastalıkları ve Endokrinoloji polikliniklerine çeşitli semptomlarla başvurmuş, yeni tanı almış tiroid fonksiyon bozukluğu olan 124 hasta alındı. Bu katılımcılar 18-65 yaş arası , diyabeti , kronik böbrek hastalığı, olmayan gebe olmayan ve lipid düşürücü ilaç tedavisi almayan yeni tanı tiroid fonksiyon bozukluğu olan bireylerden seçildi. Katılımcılar 3 gruba ayrıldı . Birinci grup subklinik hipotiroidisi olan 52 kişiden, ikinci grup aşikar hipotrioidisi olan 40 kişiden ve üçüncü grup hipertiroidisi olan 32 kişiden oluşturuldu. Tüm hasta gruplarında TSH , sT3, sT4, LDL-K, HDL-K, Trigliserid, Total kolesterol, glukoz, AntiTPO, AntiTG ve PCSK9 değerleri çalışmaya alındı. BULGULAR: Çalışmamızın sonucunda subklinik hipotiroidi grubunun median PCSK9 değeri 14,55 ng/ml (minimum : 7,09 , maksimum: 131,28), aşikar hipotiroidi grubunun median PCSK9 değeri 14,895 ng/ml (minimum : 5,38 , maksimum : 131,28) ve hipertiroidi grubunun median PCSK9 değeri 9,775 ng/ml (minimum : 4,10 , maksimum : 33,89) olarak belirlendi. Gruplar arasında PCSK9 seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES : We investigated the effect of thyroid functional status on PCSK9 levels in patients with subclinical hypothyroidism, overt hypothyroidism and hyperthyroidism. We also aimed to investigate a hypothetical effest of thyroid hormones on serum lipid profile by means of PCSK9. MATERIAL AND METHOD : 124 patients with thyroid disorders who were admitted to Internal Medicine and Endocrinology ward and outpatient clinics of Keçiören Training and Research Hospital were included in the study. These participants were chosen among the individuals newly diagnosed with thyroid function dysfunctions who were between 18 – 65 years old and without diabetes mellitus and chronic kidney disease , not pregnant and not using of lipid lowering drugs. They were seperated into three groups. First group was formed with 52 individuals with subclinical hypothyroidisim, second group was formed with 40 individuals with overt hypothyroidisim and third group was formed with 32 individuals with hyperthyroidism. In all groups , serum proprotein convertase subtilisin/kexin type 9, tyhroid stimulating hormone, free T3, free T4, low density lipoprotein cholesterole, high density lipoprotein cholesterole, triglyserides, total cholesterole, glucose, thyroid peroxidase antibody and tiroglobuline antibody levels were measured. FINDINGS: According to the results of the study, median PCSK9 levels were found 14,55 ng/ml (minimum : 7,09 , maximum: 131,28) in subclinic hypothyroid group, 14,895 ng/ml (minimum : 5,38 , maximum : 131,28) in overt hypothyroid group and 9,775 ng/ml (minimum : 4,10 , maximum : 33,89) in hyperthyroid group. Statistically signifanct difference was observed between the groups in terms of PCSK9 levels.