Developing a decision-support tool for footbridge planning and design phases
Yaya köprüsü planlama ve tasarım aşamaları için karar destek aracı geliştirme
- Tez No: 920629
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU SORGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yaşanabilir bir kentin kalitesi her zaman yaya deneyiminin kalitesine dayanmaktadır. Ancak yayalar hala inşa edilmiş çevrelerde en savunmasız gruplardan biri olmaya devam etmektedir. Motorlu taşıt erişilebilirliğini önceliklendiren politikalarla, şehirler giderek daha fazla araç yolları etrafında şekillenirken, yayaların güvenli ve konforlu bir şekilde hareket edebileceği alanlar her geçen gün daralmaktadır. Bu tür çevrelerde, özellikle trafiğin hızlı olduğu çok şeritli yollarda, yaya köprüleri yaya geçidi inşasındaki gelişigüzel tavrın en yaygın örnekleri haline gelmiştir. Bununla birlikte, alana özgü kısıtlayıcılar ve yaya beklentileri dikkate alınmaksızın bu tür yapıların kentlere empoze edilmesi, yaya hareketini daha da kısıtlamaktadır. Bu soruna çözüm üretmek amacıyla, yaya köprülerinin planlama ve tasarım evreleri için birbirini tamamlayan iki aşamalı bir karar destek aracı önermekte, yerinde gözlemleri ve literatür bulgularını makine öğrenimi yöntemleriyle entegre eden karma bir yöntem yaklaşımı sunmaktadır. İlk aşamada yaya köprülerinin konumlarına ilişkin ortak inşa edilmiş çevre özellikleri keşfedilerek belirli bir konumda yaya köprüsüne ihtiyaç olup olmadığını tahmin etmek için bir karar ağacı modeli eğitilmiştir. Ancak bu yapılar yalnızca ihtiyaca dayanarak inşa edildiğinde kentsel bariyerlere dönüşmektedirler. Bu sebeple, yayaların yaya köprüsü kullanımını etkileyen temel faktörler literatür incelemesi aracılığıyla saptanmış, daha sonra araştırmacının yaya köprüsü konumlarına ilişkin gözlemleri ve zorunlu tasarım kriterleri ile birleştirilmiştir.Elde edilen bulgular bir tasarım kılavuzuna sentezlenmiş ve böylece yaya beklentileri, uygulanabilir tasarım ilkelerine dönüştürülmüştür. Son olarak, geliştirilen tasarım kılavuzu temel alınarak, modelin tahmin ettiği konumlarda yaya köprülerinin inşa edilme gerekliliği ve uygulanabilirliği, araştırmacı tarafından eleştirel bir yaklaşımla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
livable city is rooted in the quality of the pedestrian experience. Yet still, pedestrians remain one of the most vulnerable groups within built environments. With policies prioritizing motor vehicle accessibility, cities are growing increasingly centered around vehicular roads, and the spaces for pedestrians to safely and comfortably navigate around are narrowing down day by day. In such environments, footbridges, particularly on multi-lane roads with high-speed traffic, have become the most prevalent examples of the ad-hoc manner in crossing facility construction. However, imposing these structures into cities without considering site-specific constraints and pedestrian expectations further restricts pedestrian mobility. To address this challenge, this thesis proposes a decision-support tool comprising two complementary stages for footbridge planning and design phases. It employs a mixed-methods approach that integrates on-site observations and literature review findings with machine learning methods. In the first stage, a decision tree model was trained with shared built environment features of footbridge locations to predict the need for footbridges in a given location. However, constructing footbridges merely due to the need is transforming them into urban barriers. Thus, in the second stage, the key factors affecting footbridge usage were identified through a review of literature, later incorporated with the researcher's observations on footbridge sites and mandatory design criteria. These findings were synthesized into a design guideline, translating pedestrian expectations into actionable design principles. In the final, using the guideline as the main source, the necessity and feasibility of constructing footbridges in the predicted locations were critically evaluated by the researcher.