A decision support tool for contingency and profit analysis of international construction portfolios
Uluslararası inşaat portföylerinin risk primi ve kâr analizi için karar destek aracı
  1. Tez No: 416453
  2. Yazar: NİZAMİ ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnşaat sektöründe, risk primi ve kâr miktarlarının tahminleri genellikle tecrübe ve sezgilere dayanır. Ancak, kâr belirleme esnasında, istenen kâr miktarı ile alınan risk arasındaki bağlantı çoğunlukla düşünülmez. Ayrıca, literatürdeki çalışmaların çoğu tek bir projenin risk primi oranına odaklanmıştır, fakat birçok inşaat firması aynı anda birkaç proje yürütmektedir. İnşaat firmaları için, projelerden oluşan portföyler için risk primi-kâr analizi, alınan risklere göre beklenen kârın yeterliliğini değerlendirmek için çok önemlidir. Bu çalışma, bir karar destek aracı geliştirerek uluslararası inşaat projelerinden oluşan portföyler için risk primi-kâr değerlendirmesindeki bahsedilen eksiklikleri gidermeyi amaçlamaktadır. Geliştirilen araç, regresyon analizini ve bootstrap yöntemini birleştiren bir yöntem kullanarak portföy risk primi oranlarını hesaplamaktadır ve bu yöntem, parametrik ve olasılıksal hesaplama yöntemlerinin avantajlarını aynı anda içermektedir. Önerilen araç, portföyün durumunu risk-kâr değerlendirme grafiğinde gösterecektir. Bu şekilde, araç firmalara alınan risklere karşılık olarak beklenen kâr oranının uygunluğuna karar verme imkanı tanımaktadır. Ayrıca, karar destek aracı planlanan portföy için risk primi aralığı bulmaktadır ve elde edilen bu aralık, müteahhitlere farklı durumlarda portföylerini değerlendirmeleri için olanak sağlamaktadır. Bu tezde, uluslararası inşaat portföylerinin risk primi ve kâr analizi için takdim edilen araç, uluslararası inşaat projelerinden oluşan bir örnek portföy kullanılarak gösterilmiştir. Geliştirilen karar destek aracı, uluslararası projelere teklif verme esnasında müteahhitlere, yeterli risk primi ve kâr kararlarına erişebilmek için portföylerinin kapsamlı risk ve gelir analizini yapma olanağı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In construction sector, estimations of contingency and profit amounts are generally based on experience and intuition. However, the relation between the desired profit amount and the risk undertaken is not considered usually during profit setting. In addition, most of the studies in the literature have been focused on a single project's contingency rate, but many construction companies carry out several projects simultaneously. Contingency-profit analysis for portfolios of projects is very important to evaluate the adequacy of the expected profit in terms of the risks undertaken for construction companies. This study aims to fill the mentioned gaps in contingency-profit evaluation for portfolios of international construction projects by developing a decision support tool. The developed tool estimates portfolio contingency rates by using a method that integrates regression analysis and bootstrap method, and this method includes the advantages of parametric and probabilistic estimating methods at the same time. The proposed tool will show the condition of portfolio on the risk-profit evaluation graph. In this way, the tool enables companies to decide on sufficiency of the expected profit rate in response to the undertaken risks. Moreover, the decision support tool provides a contingency range for the planned portfolio, and the obtained range enables contractors to evaluate their portfolios in different cases. In this thesis, the presented tool for contingency and profit analysis of international construction portfolios is introduced using a sample portfolio that consists of international construction projects. The developed decision support tool enables contractors to perform overall risk return analysis of their portfolio to achieve adequate contingency and profit decisions during bidding for international projects.