Yozgat ilinde toplanan buğday tohumlarında bakteriyel kavuz dibi çürüklüğüne neden olan Pseudomonas syringae Pv. Atrofaciensin izolasyonu ve karakterizasyonu
Isolation and characterization of Pseudomonas syringae Pv. Atrofaciens causing bacterial basal glume rot disease on wheat seeds collected in Yozgat province
- Tez No: 920631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Bilimleri (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Yozgat ilindeki buğday üretim alanlarından toplanan tohumlarda Pseudomonas syringae pv. atrofaciens etmeninin izolasyonu ve karakterizasyonunu amaçlamıştır. Tohum örneklerinden yapılan bakteriyel izolasyonlar, King B (KB) besiyerinde gerçekleştirilmiş ve floresans özellik sergileyen Pseudomonas spp. kolonilerinin bitki patojeni olup olmadığını belirlemek amacıyla buğday fidelerine yapay inokulasyon yapılmıştır. 36-48 saat içerisinde buğday yapraklarında belirti gösteren izolatları LOPAT testleri sonuçlarına göre, LOPAT grup 1a P. syringae olarak sınıflandırılmıştır. 17 izolatın MALDI-TOF MS proteomik profili ve rpoD genine ait nükleotid dizileri P. syringae pv. atrofaciens CFBP2213PT patotip kültürü ile yüksek oranda benzerlik göstermiştir. Ayrıca, BOX-PCR parmak izi analizlerinde izolatların iki farklı bant profili oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu izolatların tamamının patojenik özellik gösterdiği ve biyokimyasal ile moleküler testlerde P. syringae pv. atrofaciens'e özgü özellikler gösterdiği belirlenmiştir. Bu çalışma, Türkiye buğday üretim alanlarında P. syringae pv. atrofaciens'in varlığını ayrıntılı olarak ortaya koyan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to isolate and characterize Pseudomonas syringae pv. atrofaciens from seeds collected in wheat production areas of Yozgat province. Bacterial isolations from seed samples were performed on King B (KB) medium, and fluorescence-producing Pseudomonas spp. colonies were subjected to wheat seedling tests to determine their pathogenicity. Isolates causing symptoms on wheat leaves within 36–48 hours were classified as LOPAT group 1a (P. syringae) based on the results of LOPAT tests. The proteomic profiles of 17 isolates obtained using MALDI-TOF MS and the nucleotide sequences of the rpoD gene showed a high degree of similarity to the CFBP2213PT pathotype culture. Additionally, BOX-PCR fingerprinting analysis revealed two distinct band profiles among the isolates. All isolates were confirmed to exhibit pathogenic characteristics and demonstrated high concordance in biochemical and molecular tests. This study represents the first detailed investigation confirming the presence of P. syringae pv. atrofaciens in wheat production areas of Turkey.