Sivas ekolojik koşullarında bazı kuru fasulye genotiplerinin verim ve verim özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A study on the determination of yield and yield characteristics of some dry bean genotypes in Sivas ecological conditions
  1. Tez No: 920645
  2. Yazar: ALİ OSMAN CANPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gemerek/Sivas ekolojik koşullarında bazı kuru fasulye genotiplerinin tarımsal özellikleri ile özellikler arası ilişkilerin belirlenmesi amacıyla 2023 yılında yürütülen çalışma, Sivas ilinin Gemerek ilçesine bağlı İnkışla Köyünde bulunan deneme arazisinde kurulmuş olup çalışmada 27'si TÜBİTAK ve TAGEM projeleri kapsamında farklı lokasyonlardan toplanmış ve ileri düzeye kadar getirilmiş yerel kuru fasulye genotipi ile 3'ü standart çeşit (Yunus 90, Göynük 98 ve Önceler 98) olmak üzere 30 adet kuru fasulye materyali kullanılmıştır. Yürütülen çalışmada kuru fasulye genotiplerinde %50 çiçeklenme ve bakla bağlama gün süresi (gün) ile vejetasyon süresi (gün) gibi fenolojik özelliklerin yanında bitki boyu (cm), ilk bakla yüksekliği (cm), biyolojik verim (g), bitkide bakla sayısı (adet), bitkide tane sayısı (adet), baklada tane sayısı (adet), yüz tane ağırlığı (g), bitkide tane verimi (g), hasat indeksi ve dekara tane verimi (kg/da) gibi agronomik özellikler incelenmiştir. Yürütülen çalışma sonucunda kuru fasulye genotiplerinin incelenen fenolojik ve agronomik özellikleri yönünden önemli ya da çok önemli derecede etkilendikleri ortaya konulmuştur. Çalışmada en düşük yüz tane ağırlığı 31.65 g ile G-228 nolu genotipinden, en yüksek yüz tane ağırlığı 53.81 g ile K-1084 nolu genotipinden; en düşük bitkide tane verimi 12.48 g ile G-260 nolu genotipinden, en yüksek bitkide tane verimi 66.14 g ile K- 1084 nolu genotipinden; en düşük dekara tane verimi ise 135.29 kg/da ile G-260 nolu genotipinden, en yüksek dekara tane verimi de 289.24 kg/da ile K-1084 nolu genotipinden elde edilmiştir. Yürütülen çalışma sonucunda tüm standart çeşitlerini birçok agronomik özellik yönüyle geçen yerel kuru fasulye genotiplerin olmasının çeşit adayı/adaylarının öne çıkması yönünden oldukça önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study, which was carried out in 2023 to determine the agricultural characteristics and inter-trait relationships of some dry bean genotypes in Gemerek/Sivas ecological conditions, was established in the experimental field in İnkışla Village of Gemerek district of Sivas province. The study, in which 30 registered dry bean genotypes were used, was conducted with four replications according to the randomized block trial design. In the study, phenological characteristics such as 50% flowering and pod setting day duration (days) and vegetation duration (days) in dry bean genotypes, as well as plant height (cm), first pod height (cm), biological productivity (g), number of pods per plant (pieces) were examined. Agronomic characteristics such as number of grains per plant (pcs), grain yield per plant (g), hundred grain weight (g), number of grains per pod, biological yield (g) and harvest index (%) were examined. As a result of the study, it was revealed that dry bean genotypes were significantly or very significantly affected in terms of the examined phenological and agronomic characteristics. In the study, the lowest hundred grain weight was obtained from genotype G-228 with 31.65 g, the highest hundred grain weight was obtained from genotype K-1084 with 53.81 g; the lowest plant grain yield was obtained from genotype G-260 with 12.48 g, the highest plant grain yield was obtained from genotype K-1084 with 66.14 g; the lowest decare grain yield was obtained from genotype G-260 with 135.29 kg da -1 , and the highest decare grain yield was obtained from genotype K-1084 with 289.24 kg da. -1 As a result of the study, it was seen that having local dry bean genotypes that exceed all standard varieties in many agronomic characteristics is very important for the variety candidate/candidates to stand out.