Güzel sanatlar fakültelerinde korrepetisyon: Öğrenci, öğretim elemanı ve yönetici görüşleri
Correpetition in faculties of fine arts: Students', instructors' and administrators' views
- Tez No: 920646
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL PİRGON
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Müzik eğitimi, içinde çalgı eğitimi, şan eğitimi, solfej eğitimi, armoni eğitimi v.b. dallara ayrılan çok yönlü bir süreçtir. Müzik eğitiminin hangi dalı olursa olsun piyanonun hem solo hem de eşlik çalgısı olarak işlevsel bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir. Bu araştırma; güzel sanatlar fakülteleri müzik bölümü öğrencileri, öğretim elemanları ve yöneticilerinin korrepetisyon (eşlik) ile ilgili görüşlerinin değerlendirilmesi amacını taşımaktadır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda; öğretmen, öğrenci ve yönetici görüşleri alınarak güzel sanatlar fakültelerinde Korrepetisyon dersine ilişkin durum tespiti yapılmıştır. Örneklem seçilirken ders programlarında korrepetisyon dersi bulunmayan güzel sanatlar fakülteleri tercih edilmiştir. Araştırmada nitel araştırma teknikleri kullanılmıştır. Araştırma, taşıdığı amaç, bu amaca uygun olarak izlenen yöntem ve toplanan verilerin niteliği açısından betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini ise; seçkili örneklem tekniği ile seçilen ve ders programında korrepetisyon dersi bulunmayan güzel sanatlar fakültelerinde piyano derslerini yürüten öğretim elemanları, çalgı ve şan derslerini yürüten öğretim elemanları, kurum yöneticileri ile üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya toplam 5 yönetici, 6 öğretim elemanı ve 11 Çalgı ve şan öğretim elemanı ve 36 öğrenci katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Music education is a multifaceted process divided into branches such as instrument education, vocal education, solfege education, harmony education, etc. It is known that the piano is used functionally as both a solo and accompaniment instrument, regardless of the branch of music education. This research aims to evaluate the opinions of students, faculty members and administrators of the music departments of fine arts faculties regarding accompaniment. In line with the objectives of the research; the situation regarding the accompaniment course in fine arts faculties was determined by obtaining the opinions of teachers, students and administrators. While selecting the sample, fine arts faculties that do not have a accompaniment course in their curriculum were preferred. Qualitative research techniques were used in the research. The research is a descriptive study in terms of its purpose, the method followed in accordance with this purpose and the quality of the data collected. The sample of the research is as follows; The sample consisted of instructors who teach piano lessons, instructors who teach instrument and vocal lessons, institution administrators and third and fourth year students in fine arts faculties that do not have a course in accompaniment in their curriculum, selected with a purposive sampling technique. A total of 5 administrators, 6 instructors, 11 instrument and vocal lessons and 36 students participated in the study.