Ankara ekolojik koşullarında bazı nohut çeşitlerinin tarımsal özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir çalışma
A study on determining the agricultural characteristics of some chickpea varieties in ankara ecological conditions
- Tez No: 920647
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ankara ekolojik koşullarında bazı nohut çeşitlerinin tarımsal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2023 yılında yürütülen çalışma, Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün İkizce istasyonundaki ıslah denemeleri arazisinde kurulmuştur. Farklı kurumlar tarafından tescil ettirilmiş 12 adet nohut çeşidinin (Akça, Aksu, Arda, Aydoğan, Azkan, Borabay, Caner, Çakır, Gökhöyük, Göktürk, Hasanbey ve Taek-Sağel) kullanıldığı çalışma tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada nohut genotiplerinde %50 çiçeklenme ve bakla bağlama gün süresi ile vejetasyon süresi gibi fenolojik özelliklerin yanında bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, biyolojik verim, ana dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, yüz tane ağırlığı, bitkide tane verimi, hasat indeksi ve dekara tane verimi olmak üzere 10 adet agronomik özellik de incelenmiştir. Yürütülen çalışmada incelenen nohut çeşitlerinin fenolojik/agronomik özelliklerinden %50 bakla bağlama gün süresi ve bitkide ana dal sayısı dışında çok önemli derecede etkilendikleri görülmüş olup nohut çeşitleri içinde en düşük yüz tane ağırlığı 38.53 g ile Hasanbey, en yüksek yüz tane ağırlığı 46.23 g ile Akça; en düşük bitkide tane verimi 13.20 g ile Gökhöyük, en yüksek bitkide tane verimi 21.88 g ile Aksu; en düşük dekara tane verimi 142.67 kg/da ile Caner, en yüksek dekara tane verimi ise 253.67 kg/da ile Göktürk nohut çeşitlerinden elde edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study, which was carried out in 2023 with the aim of revealing the agricultural characteristics of some chickpea varieties in Ankara ecological conditions, was established in the breeding trial land at İkizce station of the Central Research Institute of Field Crops. The study, in which 12 chickpea varieties registered by different institutions (Akça, Aksu, Arda, Aydoğan, Azkan, Borabay, Caner, Çakır, Gökhöyük, Göktürk, Hasanbey and Taek-Sağel) were used, was carried out with four replications according to the randomized block trial design. In the study, in addition to phenological characteristics such as 50% flowering and pod setting day time and vegetation period in chickpea genotypes, plant height, first pod height, biological yield, number of main branches, number of pods per plant, number of grains per plant, hundred grain weight, grain yield per plant, harvest index. and 10 agronomic features such as grain yield per decare were also examined. As a result of the study, it was revealed that the chickpea varieties were significantly affected by the examined phenological/agronomic characteristics, except 50% of the pod binding day period and the number of main branches in the plant. Among all varieties, It was determined that the lowest hundred seed weight was from Hasanbey with 38.53 g, the highest hundred grain weight was 46.23 g from Akça; the lowest grain yield per plant was from the Gökhöyük with 13.20 g, the highest grain yield per plant was from the Aksu with 21.88 g; the lowest grain yield per decare was obtained from the Caner with 142.67 kg da-1, and the highest grain yield per decare was obtained from the Göktürk variety with 253.67 kg da-1.