Hatmi çiçeği ve karaçam kozalağından elde edilen aktif karbonlar ile sulu çözeltilerden hümik asit giderimi
Removal of humic acid from aqueous solutions using activated carbons obtained from hollyhock flower and black pine cone
  1. Tez No: 920652
  2. Yazar: MEHMET EMİN SANDALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Aktif karbon, en genel tanımı ile porozite yani boşluk/yer/alan etrafını kaplayan/kapatan karbon atomları olarak tanımlanabilmektedir. Aktif karbon: karbon siyahından nükleer grafitlere, karbon fiberlerden elektrot grafitlerinin kompozitlerine ve bunlardan gibi çok daha fazla üyeye sahip olan karbon ailesinin bir üyesidir. Diğer bir deyişle de, farklı boyutlarda, çok küçük miktarlarında devasa yüzey alanlarına sahip olabilen ve bulunduğu ortamda adsorplama yeteneği oldukça yüksek olan maddelerdir. Ortamda bulunan organik maddenin oldukça büyük bir kısmını oluşturan ve genel tabir ile humus olarak adlandırılan yapılar da, ekosistemlerin hem kendi içinde hem de birbirleri ile olan etkileşimleri açısından önem arz etmektedir. Humus olarak adlandırılan maddeler üç kısımda incelenebilmektedir; hümik asitler, fulvik asitler ve hüminler. Hümik ve fulvik asitler genel tabirle belirli pH aralıklarında ve belirli şartlar altında çözünebilen ve etkileşime girebilen kısımları; hüminler ise etkileşime girmeyen diğer kısımları ifade etmektedirler. Etkileşimde bulunan kısımlar olarak hümik ve fulvik asitler, serbets haldeki grupları, girift ve kompleks yapıları ve çoklu bağ yapabilme kapasiteleri ile bulundukları ortam neticesinde hem fayda sağlayabilmekte hem de koşullar olumsuzlaştığında ekosistem için sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, hatmi çiçeği ve karaçam kozalağı bitkilerinden kimyasal aktivasyon yöntemiyle aktif karbonlar üretilmiş; değişen sıcaklıklarda ve NaOH muamelesi ile üretilen aktif karbonlar ile sulu çözeltilerden farklı sıcaklık ve pH değerlerinde hümik asit giderimi çalışılmıştır. Üretilen aktif karbonların Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Brunauer-Emmet-Teler (BET), Enerji Dağıtıcı X-Işını Spektrometresi (EDX), Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ve Azaltılmış Toplam Yansıtma (ATR) analizleri yapılarak karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda Hatmi çiçeği için 2M NaOH muamelesinde 600 derecede 21,33 m2/g, 700 derecede 18,62 m2/g; Karaçam kozalağı için 2M NaOH muamelesinde 600 derecede 79,48 m2/g ve 700 derecede 14,64 m2/g yüzey alanına sahip oldukları tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra aktif karbonların Hümik asit giderim veriminin artan yüzey alanı ve sıcaklıkla arttığı ancak artan pH ile azaldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Activated carbon can generally be defined as carbon atoms surrounding or enclosing porosity, i.e., voids/spaces. Activated carbon is a member of the carbon family, which includes numerous members such as carbon black, nuclear graphite, carbon fibers, and electrode graphite composites. In other words, activated carbon refers to materials that can have massive surface areas in very small amounts and exhibit high adsorption capacity in their environment. Structures referred to as humus, which form a significant portion of organic matter in the environment, are also crucial for both the internal and mutual interactions of ecosystems. Humus is classified into three components: humic acids, fulvic acids, and humins. Humic and fulvic acids are generally the parts that can dissolve and interact under specific pH ranges and conditions, whereas humins represent the non-interactive parts. Humic and fulvic acids, due to their free groups, intricate and complex structures, and multi-bonding capabilities, can provide benefits in their environment. However, under adverse conditions, they may cause problems for ecosystems. In this master's thesis, activated carbons were produced from mallow flower and Scots pine cones through a chemical activation method. Activated carbons were synthesized using NaOH treatment at varying temperatures. The removal of humic acid from aqueous solutions was studied under different temperature and pH conditions. The characterization of the produced activated carbons was carried out using Scanning Electron Microscopy analysis (SEM), Brunauer-Emmett-Teller (BET), Energy dispersive X-ray (EDX), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), and Attenuated Total Reflection (ATR) analyses. The surface areas of the produced activated carbons were determined as follows: Mallow flower: 21.33 m²/g at 600 °C and 18.62 m²/g at 700 °C with 2M NaOH treatment. Scots pine cone: 79.48 m²/g at 600 °C and 14.64 m²/g at 700 °C with 2M NaOH treatment. It was found that humic acid removal efficiency increased with higher surface area and temperature but decreased with increasing pH. This study demonstrates the potential of activated carbons produced from organic materials in water treatment technologies and highlights the relationship between the structural properties of activated carbons and their removal efficiencies.