Video sanatında görsel bir eleman olarak doku
Texture as a visual element in video art
  1. Tez No: 920657
  2. Yazar: EBRU ÇARDAK ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN AYPEK ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez, video sanatında görsel bir eleman olarak“doku”ögesini incelemeyi amaçlamaktadır. Video sanatı, teknolojinin sunduğu olanaklarla sanatın birleşiminden doğan ve yeni ifade biçimlerine kapı aralayan bir disiplin olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda,“doku”hem görsel algıyı zenginleştiren bir araç hem de sanat eserinin anlam katmanlarını derinleştiren temel bir unsurdur. Bu çalışma da nitel araştırma yöntemi kullanılarak, doku kavramını geniş bir kavramsal çerçevede ele alınmıştır. Doku türlerinin video sanatında kullanımı, görsel analizleri yapılmış ve incelenmiştir. Öncelikle sanatta doku kavramı ve farklı türleri üzerine teorik bir altyapı oluşturulmuş, ardından video sanatı bağlamında amaçlı olarak seçilen, sanatçıların çalışmalarına odaklanılarak görsel analizler yapılmıştır. Video sanatı alanında üretim yapmış ve alanında önemli katkılar sağlamış sanatçıların eserleri belirlenmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda, 5 farklı video sanatçısına ait toplamda 8 eser incelenmiştir. Bu analizlerle, doku unsurunun video sanatı eserlerinde hangi yaratıcı yöntemlerle kullanıldığı araştırılmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde ise, doku unsurunun yaratıcı bir ifade aracı olarak kullanıldığı özgün bir video sanat çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu uygulama, hem doku kavramının sanatsal bir araç olarak potansiyelini göstermek hem de teorik çerçevenin pratiğe nasıl dönüştürülebileceğini somut bir örnekle ortaya koymuştur. Çalışma, böylece doku kavramının video sanatındaki yerini çok yönlü bir perspektifle ele alarak hem teorik hem de uygulamalı bir katkı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the element of“texture”as a visual component in video art. Video art emerges as a discipline combining art with the possibilities offered by technology, opening up new forms of expression. In this context,“texture”serves as both a tool enriching visual perception and a fundamental element deepening the layers of meaning in artworks. Using qualitative research methods, this study comprehensively explores the concept of texture within a broad conceptual framework. The use of texture types in video art is analyzed through visual analyses. Firstly, a theoretical foundation is established on the concept of texture in art and its various types. Subsequently, focusing purposively on selected works of artists in the context of video art, visual analyses are conducted. Works of artists who have made significant contributions to the field of video art are identified. In line with the research objectives, a total of 8 works by 5 different video artists are examined. Through these analyses, the study investigates how the element of texture is creatively employed in video art pieces. In the practical section of the study, an original video art project utilizing texture as a creative tool is implemented. This application aims to demonstrate both the potential of texture as a tool in artistic expression and how theoretical frameworks can be translated into practice through a concrete example. Thus, the study offers a multifaceted perspective on the role of texture in video art, providing both theoretical insights and practical contributions to the field.