Killi formasyonlarda yaşanan sondaj problemleri ve sondaj sıvıları
Drilling problems in clay formations and drilling fluids
- Tez No: 920670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SARPER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Petrol arama ve üretimi sırasında, delinmiş formasyonlardaki şeyllerin kararsızlığı ciddi operasyonel sorunlara neden olur. Sondaj kuyusu kararlılığı ve formasyon verimliliği, formasyon kimyası ve sondaj çamuru arasındaki etkileşimlere dayanarak seçilen sondaj sıvısı türüne bağlıdır. Bu tezde şeyl tipleri, kuyu stabilitesi ve takım sıkışmaları açıklanmıştır. Sondaj kuyusu kararsızlığının nedenleri ve mekanizmaları ile ilgili kil mineralleri ve şeyl numune karakterizasyonunu araştırmada kullanılan teknikler tartışılmıştır. Özellikle yeni sondaj sıvısı katkı maddelerinin geliştirilmesiyle, sıvı kararlılığı ve reoloji parametrelerinde dikkate değer iyileştirmeler gözlemlenmiştir, ancak günümüzdeki asıl sorun inhibisyon ve filtrasyon özelliklerini iyileştirmektir. Bu farklı sonuçları etkileyen ana faktörlerin (numune kalitesi, fiziksel veya kimyasal faktörler, kullanılan deneysel yöntem veya kil mineralleri içeriği) hangileri olduğu sorusunu yanıtlanmıştır. Ülkemizde özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde üretim zonlarına ulaşılmadan önce aktif şeyllerin bulunduğu kalın formasyonlar kesilmektedir. Kuyu stabilitesine bağlı tight hole, kuyu duvarının yıkılması, takım sıkışması gibi problemler bu formasyonların sondajında önemli maddi kayıplara ve gecikmeye sebep olmaktadır. Bu bölgede özellikle aktif şeyllerin suyla etkileşiminin kayacın mekanik özelliklerini değiştirmesiyle öne çıkan tektonik aktiviteye bağlı kuyu stabilitesi problemleri sıklıkla görülmektedir. Söz konusu formasyonlarda sondaj için çoğunlukla düşük maliyeti ve bilinirliği sebebiyle su bazlı, inhibitive olmayan bentonit-lignosülfanat çamurları yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte stabilite problemlerinin önlenmesi için saha alışkanlıklarıyla gelişmiş, sık aralıklarla uygulanan kısa mesafeli manevralar, gözenek basıncı ve in-situ stresleri dikkate almadan ve önceden planlanmamış çamur ağırlaştırma gibi yöntemler kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
During oil exploration and production, instability of shales in drilled formations causes serious operational problems. Wellbore stability and formation efficiency depend on the selected drilling fluid type based on the interactions between formation chemistry and drilling mud. In this thesis, shale types, wellbore stability and drill pipe stucks are explained. The causes and mechanisms of wellbore instability and the techniques used to investigate clay minerals and shale sample characterization are discussed. Considerable improvements in fluid stability and rheology parameters have been observed, especially with the development of new drilling fluid additives, but the main problem today is to improve inhibition and filtration properties. The question of which are the main factors (sample quality, physical or chemical factors, experimental method used or clay mineral content) effecting these different results has been answered. In our country, especially in the Southeastern Anatolia Region, thick formations with active shales are cut before reaching the production zones. The problems such as tight holes, wellbore collapse and drill pipe stucks due to well stability cause significant financial losses and delays in drilling these formations. Well stability problems due to tectonic activity, which is particularly prominent in this region due to the interaction of active shales with water and changes in the mechanical properties of the rock, are frequently observed. Water-based, non-inhibitory bentonite-lignosulphonate muds are widely used for drilling in these formations due to their low cost and familiarity. However, in order to prevent stability problems, methods such as short trips applied at frequent intervals, without considering pore pressure and in-situ stresses and unplanned mud aggravation are used.