Endoaktivatör kullanımının postoperatif ağrı ve kanal tedavisi başarısına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of endoactivator use on postoperative pain and root canal treatment success
- Tez No: 920671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA ERDEM HEPŞENOĞLU, DOÇ. DR. ŞEYDA ERŞAHAN EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, endodontik tedavi sırasında sonik aktivasyonu kullanımının apikal periodontitisli dişlerde periradiküler iyileşmeyi destekleyip desteklemediğini ve postoperatif ağrı üzerine etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma için periapikal lezyonlara sahip 140 asemptomatik arka diş (premolar veya molar) tedavi edilmiş (Endoaktivator grubu:70, Geleneksel İğne İrrigasyonu:70). Geleneksel İğne İrrigasyonu (Gİİ) grubunda son irrigasyon, yandan delikli 30-gauge bir iğne ile gerçekleştirilirken, EndoAktivatör (EA) grubunda NaOCl ve EDTA sonik olarak 1 dakika boyunca aktive edilmiştir. Tedaviden 12 ay sonra alınan periapikal filmler ile iyileşme takip edilmiştir. 12. ayda, EA grubunda 50 diş (%77) iyileşmiş, 12 diş (%18) iyileşiyor ve 3 diş (%5) iyileşmemiş olarak değerlendirilmiştir. Gİİ grubunda ise 43 diş (%65) iyileşmiş, 17 diş (%26) iyileşiyor ve 6 diş (%9) iyileşmemiş olarak değerlendirilmiştir. Postoperatif 1. gün (p < 0.0001) ve 2. gün (p = 0.0002) EA grubunda Sözlü Derecelendirme Ölçeği skorları, Gİİ grubuna göre istatiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Ayrıca postoperatif Periapikal İndeks Skorları EA grubunda Gİİ grubuna göre istatiksel olarak anlamlı derecede düşük çıkmıştır (p = 0.0023). Postoperatif lezyon boyutları EA grubunda Gİİ grubuna kıyasla istatiksel olarak anlamlı derecede küçüktür (p = 0.0118). Başarı oranı EA grubunda daha yüksek (%95; 62 diş) olmasına rağmen, Gİİ grubundaki başarı oranıyla (%91; 60 diş) arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır (p = 0.492). Bu sonuçlar, kemomekanik aşamada kök kanal sisteminin dezenfeksiyonunu artırmak için sonik aktivasyonun yardımcı olarak kullanılmasını önermektedir. Bu klinik çalışma, sonik aktivasyonun postoperatif iyileşme üzerindeki etkilerini değerlendiren ilk çalışmadır. EndoAktivatör ile sonik aktivasyon, postoperatif ağrıyı azaltabilir ve periapikal dokuların iyileşmesini hızlandırabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate whether the use of sonic activation during endodontic treatment supports periradicular healing in teeth with apical periodontitis and its effect on postoperative pain. A total of 140 asymptomatic posterior teeth (premolars or molars) with periapical lesions were treated (EndoActivator group: 70, Conventional Needle Irrigation (CNI) group: 70). In the CNI group, the final irrigation was performed using a side-perforated 30-gauge needle, while in the EndoActivator (EA) group, NaOCl and EDTA were sonically activated for 1 minute. Periapical healing was evaluated through periapical radiographs taken 12 months after treatment. At 12 months, 50 teeth (77%) in the EA group were classified as healed, 12 teeth (18%) as healing, and 3 teeth (5%) as not healed. In the CNI group, 43 teeth (65%) were classified as healed, 17 teeth (26%) as healing, and 6 teeth (9%) as not healed. On postoperative day 1 (p < 0.0001) and day 2 (p = 0.0002), Verbal Rating Scale scores were significantly lower in the EA group compared to the CNI group. Postoperative Periapical Index scores were also significantly lower in the EA group than in the CNI group (p = 0.0023). Postoperative lesion sizes were significantly smaller in the EA group compared to the CNI group (p = 0.0118). Although the success rate was higher in the EA group (95%; 62 teeth) than in the CNI group (91%; 60 teeth), the difference was not statistically significant (p = 0.492). These results suggest the adjunctive use of sonic activation to enhance the disinfection of the root canal system during the chemomechanical stage. This clinical trial is the first to evaluate the effects of sonic activation on postoperative healing. Sonic activation with the EndoActivator can reduce postoperative pain and accelerate the healing of periapical tissues.